Osta lippu
Takaisin

Siirrymme mas­ki­pa­kos­ta mas­ki­suo­si­tuk­seen kaikissa junissa maanantaina 25.10.

Yhteiskunnan avautuessa ja rajoitusten purkautuessa olemme päättäneet siirtyä maskipakosta maskisuositukseen kaikissa VR:n kauko- ja lähiliikenteen (D-, G-, M-, R-, T- ja Z-junat) junissa tästä päivästä 25.10.2021 alkaen. Suosittelemme edelleen kasvomaskin käyttöä matkan aikana.

VR:n junissa maaliskuusta 2021 voimassa olleesta maskipakosta luovutaan 25.10.2021. Muutoksen myötä matkustajat voivat itse päättää, käyttävätkö kasvomaskia junalla matkustaessaan vai eivät. VR suosittelee kuitenkin edelleen maskin käyttöä matkan aikana. Junissa työskentelevä henkilökunta jatkaa kasvomaskien käyttöä myös maskisuosituksen aikana. Maskipakko poistuu viiveellä myös VR:n matkustusehdoista.

Maskipakon päättyessä myös Ekstra-luokan maskipakko ja lipun hintaan sisältyvä kasvomaski poistuvat käytöstä. Ekstra-luokan lippuun sisältyy silti edelleen tyhjä viereinen paikka. Omaa rauhaa ja tilaa matkustamiseen kaukoliikenteen junissa saa myös varaamalla 2–6 hengen hytin tai tyhjän viereisen paikan.

Maskipakosta luovutaan samanaikaisesti sekä VR:n että HSL:n junista.

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Espoon kaupunkiratahankkeen vaikutukset junaliikenteeseen

Väyläviraston Espoon kaupunkiratahanke aiheuttaa muutoksia Helsingin ja Turun väliseen junaliikenteeseen toukokuusta 2025 alkaen. Ma 23.6. – su 27.7.2025 junaliikenteessä on liikennekatko Helsingin ja Karjaan välillä. Karjaan ja Turun välillä liikennöimme junia harvennetuin vuorovälein.

Ajankohtaista

Pendolino Plus -junaliikenne Helsingistä Turkuun käynnistyy marraskuussa – liput ovat myynnissä nyt

Pendolino Plus -juna aloittaa liikennöinnin Helsingistä Turkuun marraskuussa. Liput ovat nyt saatavilla VR Matkalla -sovelluksessa ja vr.fi:ssä.

Ajankohtaista

Tampereen henkilöratapiharemontin vaikutukset junaliikenteeseen

Väyläviraston teettämä Tampereen henkilöratapiharemontti aiheuttaa muutoksia junaliikenteeseen viikonloppuisin keväällä 2025. Korvaamme päiväjunia busseilla Tampereen ja Seinäjoen välillä, Tampereen ja Porin välillä sekä Tampereen ja Parkanon välillä. Ratatyö aiheuttaa myös muutoksia ja perumisia yöjunaliikenteeseen.