Osta lippu
Takaisin

Siirrymme mas­ki­pa­kos­ta mas­ki­suo­si­tuk­seen kaikissa junissa maanantaina 25.10.

Yhteiskunnan avautuessa ja rajoitusten purkautuessa olemme päättäneet siirtyä maskipakosta maskisuositukseen kaikissa VR:n kauko- ja lähiliikenteen (D-, G-, M-, R-, T- ja Z-junat) junissa tästä päivästä 25.10.2021 alkaen. Suosittelemme edelleen kasvomaskin käyttöä matkan aikana.

VR:n junissa maaliskuusta 2021 voimassa olleesta maskipakosta luovutaan 25.10.2021. Muutoksen myötä matkustajat voivat itse päättää, käyttävätkö kasvomaskia junalla matkustaessaan vai eivät. VR suosittelee kuitenkin edelleen maskin käyttöä matkan aikana. Junissa työskentelevä henkilökunta jatkaa kasvomaskien käyttöä myös maskisuosituksen aikana. Maskipakko poistuu viiveellä myös VR:n matkustusehdoista.

Maskipakon päättyessä myös Ekstra-luokan maskipakko ja lipun hintaan sisältyvä kasvomaski poistuvat käytöstä. Ekstra-luokan lippuun sisältyy silti edelleen tyhjä viereinen paikka. Omaa rauhaa ja tilaa matkustamiseen kaukoliikenteen junissa saa myös varaamalla 2–6 hengen hytin tai tyhjän viereisen paikan.

Maskipakosta luovutaan samanaikaisesti sekä VR:n että HSL:n junista.

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Julkaisemme syksyn ja alkutalven päiväjunat myyntiin 12.12. asti

Julkaisemme maanantaina 20.4. päiväjunaliput myyntiin ajalle 10.8.–12.12.2026. 

Ajankohtaista

Kesäreissaajien suosima junayhteys palaa – Riihimäeltä Hankoon kesällä viikon jokaisena päivä

Suositut kesäjunat liikennöivät Riihimäen ja Hangon välillä myös tulevana kesänä, jolloin H-junalla pääsee 22.6. alkaen matkustamaan Hankoon kesäpäivän viettoon päivittäin. Junareitti tarjoaa matkailijoille suoran ja vähäpäästöisen tavan reissata Suomen eteläisimpään kaupunkiin – vain noin kahdessa tunnissa.

Ajankohtaista

Joukkoliikenteen alv-alennus näkyy suoraan junalippujen hinnoissa 1.1. alkaen

Eduskunta tukee joukkoliikennettä muuttamalla arvonlisäveron kymmenestä prosentista tilapäisesti nollaan 1.1.–30.4.2023. Viemme alv-alennuksen suoraan matkalippujen hintoihin. Tammi-huhtikuussa junalippuja voi ostaa verovapaasti niin pitkälle tulevaisuuteen, kuin lippuja kulloinkin on myynnissä.