Osta lippu
Takaisin

Kaukojunien mat­kus­tus­ka­pa­si­teet­ti puolitetaan Varsinais-Suomessa 25.3. alkaen

Ostettuja junalippuja ei tarvitse perua tai muuttaa.

Rajoitamme kaukojunien suurinta sallittua matkustajamäärää puoleen Varsinais-Suomen alueella 25.3.–23.4.2021 Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin päätöksen mukaisesti. Uusi linjaus ei vaikuta ostettuihin junamatkoihin, eikä asiakkaiden tarvitse muuttaa tai peruuttaa junalippuja. Rajoitukset tehdään suoraan verkkokauppaan, joten lippuja ei myydä yli sallitun määrän.

Rajoitukset eivät koske päivä- tai yöjunien hyttejä, jotka varataan aina omaan käyttöön tai omalle seurueelle. Junan kokonaiskapasiteettiin lasketaan myös seisomapaikat ja tämän vuoksi yksittäisessä kaukoliikenteen päiväjunassa voi jatkossakin olla yli puolet istumapaikoista varattuina.

Lippuja voi ostaa Varsinais-Suomen alueen junamatkoille edelleen huoletta, sillä kaukojunissa on tällä hetkellä muutenkin väljää. Teemme kaikkemme, että matkustaminen junissamme olisi mahdollisimman turvallista.

Lisää ajankohtaista

VR:n juna Haaparannan asemalla

Päivittäinen liikennöinti käynnistyy maanantaina 10.8.2026 ja viikoittain ajetaan 28 vuoroa. Uusi reitti avaa täysin uuden rajan ylittävän junayhteyden Suomen ja Ruotsin välillä.

Julkaisemme joulun ja alkukevään yöjunien liput myyntiin ajalle 13.12.2026-25.4.2027.

Suositut kesäjunat liikennöivät Riihimäen ja Hangon välillä myös tulevana kesänä, jolloin H-junalla pääsee 22.6. alkaen matkustamaan Hankoon kesäpäivän viettoon päivittäin. Junareitti tarjoaa matkailijoille suoran ja vähäpäästöisen tavan reissata Suomen eteläisimpään kaupunkiin – vain noin kahdessa tunnissa.