Osta lippu
Takaisin

Lisäämme elokuussa junavuoroja ja helpotamme paluuta työ­pai­koil­le

Syksyn liput myyntiin 14.7.

Elokuussa työmatkustuksen vilkastuessa palaamme jälleen lähemmäs normaalia, kun lisäämme sekä kauko- että lähiliikenteen junavuoroja 10. elokuuta alkaen. Syyskauden liput tulevat myyntiin tiistaina 14.7. Lisäämme junavuoroja samalla, kun hallituksen etätyösuositus päättyy. Voit ostaa 14.7. lähtien päiväjunien lippuja 24. lokakuuta saakka sekä yö- ja autojunien lippuja 12. joulukuuta saakka.

Kesän ratatyöt päättyvät myös elokuun alussa ja lähiliikenteen aikataulut palaavat normaaleiksi. Esimerkiksi lähiliikenteen R-, D-, T- ja Z-junat palaavat normaaleihin vuoroväleihin 10.8. alkaen, kun Väyläviraston siltatyöt Pukinmäessä päättyvät. Myös Riihimäen ja Lahden välisen G-junayhteyden vuorotarjonta palaa normaaliksi 10.8. alkaen.

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Kesäreissaajien suosima junayhteys palaa – Riihimäeltä Hankoon kesällä viikon jokaisena päivä

Suositut kesäjunat liikennöivät Riihimäen ja Hangon välillä myös tulevana kesänä, jolloin H-junalla pääsee 22.6. alkaen matkustamaan Hankoon kesäpäivän viettoon päivittäin. Junareitti tarjoaa matkailijoille suoran ja vähäpäästöisen tavan reissata Suomen eteläisimpään kaupunkiin – vain noin kahdessa tunnissa.

Ajankohtaista

Kellojen siirto sunnuntaiyönä 29. maaliskuuta – vaikutukset junaliikenteeseen

Kesäaika alkaa sunnuntaina 29. maaliskuuta, jolloin kelloja siirretään tunnilla eteenpäin kolmelta aamuyöllä.

Ajankohtaista

Joukkoliikenteen alv-alennus näkyy suoraan junalippujen hinnoissa 1.1. alkaen

Eduskunta tukee joukkoliikennettä muuttamalla arvonlisäveron kymmenestä prosentista tilapäisesti nollaan 1.1.–30.4.2023. Viemme alv-alennuksen suoraan matkalippujen hintoihin. Tammi-huhtikuussa junalippuja voi ostaa verovapaasti niin pitkälle tulevaisuuteen, kuin lippuja kulloinkin on myynnissä.