Köp en biljett
Tillbaka

Vi ökar antalet tågturer i augusti och underlättar återvändon till ar­bets­plat­ser­na

Höstens biljetter till salu den 14 juli.

I augusti då arbetsresorna blir fler tar vi igen ett steg närmare det normala genom att öka tågturerna inom fjärr- och närtrafiken från och med den 10 augusti. Höstsäsongens biljetter kommer till försäljning tisdagen den 14 juli. Vi ökar antalet tågturer samtidigt som regeringens rekommendation om distansarbete upphör. Från och med den 14 juli kan du köpa dagtågens biljetter fram till den 24 oktober och natt- och biltågens biljetter fram till den 12 december.

Sommarens banarbeten upphör även i början av augusti och närtrafikens tidtabeller återgår till det normala. Till exempel återvänder närtrafikens  R-, D-, T- och Z-tåg till den normala turtätheten då Trafikledsverkets broarbete i Bocksbacka upphör. Även G-tågförbindelsens turer mellan Riihimäki och Lahtis återgår till det normala från och med 10 augusti.

Mer aktuellt

Aktuellt

Tidtabeller för år 2026: nya fjärrtågsturer och förbättringar för östra Finlands rutter

Fjärrtrafikens tågturer erbjuder nya förbindelser till rutterna till Kuopio, Joensuu och Uleåborg. Tågturerna för närtrafiken i öster kommer att ändras särskilt på axeln Helsingfors–Lahtis–Kouvola–Kotka. De nya tidtabellerna träder i kraft 14.12.2025.

Aktuellt

Dagtåg till våren samt nattåg till sommaren och hösten släpps till försäljning fram till 11.11

På tisdagen den 11.11 publicerar vi biljetterna till vårens dagtåg till försäljning för perioden 29.3.–14.6.2026 och nattåg för perioden 15.6.-24.10.2026.

Aktuellt

En kupé som ett hotellrum – vi förvärvar nya vagnar till nattågstrafiken

Vi förvärvar nio nya sovvagnar och åtta biltransportvagnar för nattågstrafiken. Vagnarna tillverkas på Škoda Transtechs fabrik i Kajana.