Osta lippu
Takaisin

Väy­lä­vi­ras­ton ratatyöt Muuramessa pitkittyvät ja vaikuttavat ju­na­lii­ken­tee­seen

Pitkittyneet ratatyöt aiheuttavat viivästyksiä Jyväskylän ja Jämsän välisellä rataosuudella arviolta 12.10. asti.

Väyläviraston ratatyöt Muuramessa ovat pitkittyneet ja vaikuttavat junaliikenteeseen arviolta 12.10. asti Jyväskylän ja Jämsän välisellä rataosuudella.

Muuramessa on käytössä poikkeuksellisesti vain yksi raide, jonka vuoksi junien kohtaamiset eivät ole mahdollisia. Tilanne aiheuttaa junille 5-20 minuutin myöhästymisiä. Pyrimme varmistamaan, että jatkoyhteydet toteutuvat suunnitellusti. 

Pahoittelemme muutoksista aiheutuvaa haittaa ja teemme kaikkemme, jotta matkustaminen sujuisi mahdollisimman hyvin. Junahenkilökuntamme neuvoo ja auttaa asiakkaita paikan päällä. 

Voit tarkistaa oman junasi ajantasaisen tilanteen Radalla-osiosta täällä sekä VR Matkalla -sovelluksessa.

Lisää ajankohtaista

Kemijärven autojunien autopaikkojen myynnin avaaminen viivästyi, koska Kemijärven liikenteessä käytettävien autovaunujen painorajat vaativat muutoksia myyntikanaviimme. Tarvittavat muutokset on nyt tehty, ja voimme avata autopaikat asiakkaiden varattaviksi.

VR:n juna Haaparannan asemalla

Päivittäinen liikennöinti käynnistyy maanantaina 10.8.2026 ja viikoittain ajetaan 28 vuoroa. Uusi reitti avaa täysin uuden rajan ylittävän junayhteyden Suomen ja Ruotsin välillä.

Julkaisemme joulun ja alkukevään yöjunien liput myyntiin ajalle 13.12.2026-25.4.2027.