Osta lippu
Takaisin

Yh­te­näis­täm­me li­pun­myyn­nin pal­ve­lu­mak­su­ja 3.3. lähtien

3.3. lähtien otamme käyttöön aiempaa yhtenäisemmän palvelumaksun lipunmyynnissä. Muutokset koskevat lipunmyyntiautomaattejamme, R-kioskeilla myytäviä lähiliikenteen lippuja sekä puhelinpalveluamme. Palautamme palvelumaksut myös lipunmyyntipisteille. Lipunmyyntipisteiden palvelumaksut poistettiin väliaikaisesti vuonna 2023 toteutetun järjestelmäpäivityksen myötä. Vr.fi:stä ja VR Matkalla -sovelluksesta ostettuihin lippuihin ei lisätä palvelumaksua.

Palvelumaksu kattaa palveluiden ylläpitokuluja ja tarkoituksemme on yhtenäistää hinnoitteluperusteita. Lipunmyyntiautomaateista ostettuihin lippuihin lisätään 0,50 euron palvelumaksu. R-kioskeilla palvelumaksu yhtenäistetään siten, että 1 euron palvelumaksu peritään jatkossa myös lähiliikenteen lipuista. Palvelumaksu on ollut käytössä R-kioskeilla kaukoliikenteen lipuissa. Euron palvelumaksu tulee käyttöön myös puhelinpalveluumme, josta peritään lisäksi puhelumaksu 3,55 euroa + pvm/mpm.

Palvelumaksu määräytyy tilauskohtaisesti, paitsi R-kioskin kertalipuissa lippukohtaisesti Sarjalipuista tai esimerkiksi vaihdollisista matkoista veloitetaan yksi palvelumaksu. Jos asiakas ostaa kerralla useamman matkan, palvelumaksu määräytyy tilaus- ja lippumäärän perusteella riippuen varauskanavasta.

Yli 90 % kotimaan kauko- ja lähiliikenteen junalipuista myydään itsepalveluna vr.fi:ssä ja VR Matkalla -sovelluksessa. Itsepalvelukanavia on kehitetty yhdessä useiden eri asiakasryhmien kanssa, jotta kanavat olisivat mahdollisimman helppokäyttöisiä. Teemme kanaviin jatkuvasti päivityksiä ja kehitystyötä käyttökokemuksen parantamiseksi. VR Matkalla -sovelluksessa on myös mahdollista ostaa lippu toisen puolesta, ja lähettää se sähköpostitse vastaanottajalle.

Lisää ajankohtaista

Julkaisemme myyntiin junaliput 13.12.2026–14.2.2027 välisen kauden päiväjunamatkoille tiistaina 25.8. klo 10.00.

Kemijärven autojunien autopaikkojen myynnin avaaminen viivästyi, koska Kemijärven liikenteessä käytettävien autovaunujen painorajat vaativat muutoksia myyntikanaviimme. Tarvittavat muutokset on nyt tehty, ja voimme avata autopaikat asiakkaiden varattaviksi.

Julkaisemme maanantaina 20.4. päiväjunaliput myyntiin ajalle 10.8.–12.12.2026.