Osta lippu
Takaisin

Helsingin ja Tampereen asemien pal­ve­lu­pis­teil­lä luovutaan käteisen käytöstä kesän aikana

Helsingin ja Tampereen asemien palvelupisteillä luovutaan käteisen käytöstä myyntijärjestelmän uusiutuessa kesän aikana. Jatkossa junaliput voi maksaa ainoastaan korttimaksulla. Molemmilta asemilta löytyy R-kioski, josta junalipun voi jatkossakin ostaa käteismaksulla.

Käteisen suosio maksutapana on hiipunut tasaisesti viime vuosina. Myyntijärjestelmämuutoksen yhteydessä luovumme käteisen käytöstä palvelupisteillämme ja maksutapana toimii jatkossa korttimaksu.

Helsingin ja Tampereen asemilla sijaitsevat R-kioskit mahdollistavat jatkossakin junalipun ostamisen käteisellä asemalta. R-kioskeilla kaukojunalippujen hintaan lisätään 1 euron palvelumaksu.

R-kioskeilta voi ostaa:

  • kaikkia lähiliikenteen lippuja
  • kaukoliikenteen kertalippuja
  • kaukoliikenteen lisäpalveluita kertalipun yhteyteen: lemmikkipaikka, pyörätuolipaikka, paikka polkupyörälle sekä paikka Ekstra-luokasta tai ravintolavaunun yläkerrasta (IC-junat).

 Junalippujen ostamiseen on tarjolla useita eri vaihtoehtoja. Junaliput voi ostaa:

  • vr.fi-sivustolta
  • VR Matkalla -sovelluksesta
  • Asemien lippuautomaateilta
  • Puhelinpalvelustamme, puh. 0600 41 900 (2 € / vastattu puhelu + pvm/mpm; palvelemme ma-pe klo 5–22 ja la-su klo 7-22)
  • Palvelupisteiltämme Helsingin ja Tampereen rautatieasemilla (vain korttimaksu)
  • Kahvi & Lippu -kahvilastamme, Avataan uudessa välilehdessä Tikkurilan asemalla (ainoastaan kerta- ja sarjaliput, vain korttimaksu)
  • Kaikista Suomen R-kioskeista 

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Julkaisemme joulun ja talvikauden päiväjunat myyntiin 30.6.

Julkaisemme maanantaina 30.6. päiväjunaliput myyntiin ajalle 14.12.2025-28.3.2026.  Syksyn lähijunat julkaistaan myyntiin 26.6.

Ajankohtaista

Kesän Riihimäki-Hanko -lähijunayhteydellä innokas vastaanotto – vuorot täynnä

Uusi 25.6.–27.7. Riihimäen ja Hangon välillä liikennöitävä yhteys on saanut ilahtuneen vastaanoton: kaikki vuorot on myyty täyteen.

Ajankohtaista

Muutoksia asemanimiin

Jatkossa Pännäisten rautatieasema tunnetaan nimellä Pietarsaari-Pedersöre.