Osta lippu
Takaisin

Nyt voit valita paikkasi kasvot me­no­suun­taan päin!

Asiakkaidemme eniten toivoma ominaisuus junalipun ostamiseen on nyt saatavilla! Kun valitset lippua ostaessasi istumapaikkaa, näet vaunukartalta, miten päin vaunun on tarkoitus sijoittua junan kulkusuuntaan nähden. Näin voit valita paikkasi kasvot tai selkä menosuuntaan omien toiveiden mukaan.

Asiakkaamme ovat toivoneet jo pitkään, että lippua ostaessa voisi valita, haluaako istua kasvot vai selkä menosuuntaan päin. Toiveen toteuttaminen on vienyt jonkin verran aikaa, sillä ratkaisun kehittämisessä täytyi huomioida juna-aikataulut, suunnitelmat siitä miten junakalustomme kiertää raiteilla eri junavuoroina, sekä näiden tietojen yhdistäminen vr.fi:n ja VR Matkalla -sovelluksen vaunukartalle hyvissä ajoin ennen lippujen myyntiintuloa.

Vaunukartta näyttää nyt vaunun suunnitellun kulkusuunnan. Poikkeustilanteissa junan kulkusuunta voi yhä muuttua yllättäen ennen junan lähtöä. Esimerkiksi jos junakalustoon tulee vikaa tai se myöhästyy liikennehäiriön vuoksi, eikä pääse ajoissa seuraavalle matkalleen, joudumme silloin tällöin korvaamaan kaluston nopeasti toisella junarungolla. Jos kalusto vaihtuu, penkit voivat olla kulkusuuntaan nähden eri päin, kuin suunniteltu kulkusuunta vaunukartalla näytti.

Konnarikarhulla on kuitenkin vinkki myös tilanteisiin, joissa oma paikka sijoittuu eri suuntaan kuin toivoisit:

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Kesäreissaajien suosima junayhteys palaa – Riihimäeltä Hankoon kesällä viikon jokaisena päivä

Suositut kesäjunat liikennöivät Riihimäen ja Hangon välillä myös tulevana kesänä, jolloin H-junalla pääsee 22.6. alkaen matkustamaan Hankoon kesäpäivän viettoon päivittäin. Junareitti tarjoaa matkailijoille suoran ja vähäpäästöisen tavan reissata Suomen eteläisimpään kaupunkiin – vain noin kahdessa tunnissa.

Ajankohtaista

Kellojen siirto sunnuntaiyönä 29. maaliskuuta – vaikutukset junaliikenteeseen

Kesäaika alkaa sunnuntaina 29. maaliskuuta, jolloin kelloja siirretään tunnilla eteenpäin kolmelta aamuyöllä.

Ajankohtaista

Joukkoliikenteen alv-alennus näkyy suoraan junalippujen hinnoissa 1.1. alkaen

Eduskunta tukee joukkoliikennettä muuttamalla arvonlisäveron kymmenestä prosentista tilapäisesti nollaan 1.1.–30.4.2023. Viemme alv-alennuksen suoraan matkalippujen hintoihin. Tammi-huhtikuussa junalippuja voi ostaa verovapaasti niin pitkälle tulevaisuuteen, kuin lippuja kulloinkin on myynnissä.