Osta lippu
Takaisin

Bus­siyh­tey­det täydentävät kis­ko­bus­si­lii­ken­net­tä heinäkuussa

Olemme lisänneet heinäkuun ajaksi (31.7. saakka) täydentäviä linja-autoyhteyksiä kiskobussireiteillemme, jotta paikkoja on tarjolla riittävästi myös suosituimpina matkustusaikoina. Täydentäviä bussiyhteyksiä on tarjolla molempiin suuntiin seuraavilla reiteillä: Pieksämäki-Joensuu, Tampere-Keuruu, Jyväskylä-Seinäjoki sekä Savonlinna-Parikkala.

Kiskobussiliikennettä tuetaan heinäkuussa busseilla

Täydentävät bussiyhteydet ovat matka-ajaltaan hieman kiskobussia nopeampia, sillä ne eivät pysähdy kaikilla kiskobussien väliasemilla. Lippua ostaessasi voit valita, kumpi vaihtoehto sopii matkallesi paremmin, ja ostaa lipun suoraan joko kiskobussiin tai linja-autoon.

Kiskobussilla matka taittuu esteettömästi. Jos etsit vaihdollista yhteyttä, matkahaku saattaa tarjota sinulle nopeampaa linja-autoyhteyttä. Jos tarvitset esteettömän vaihdollisen yhteyden kiskobussilla, voit ostaa liput asiakaspalvelustamme: puh. 0600 41 900 (2 € / vastattu puhelu + pvm/mpm, palvelemme ma-pe klo 5–22 ja la-su klo 7-22). Matkan suunnittelussa autamme myös esteettömän matkustuksen palvelunumerossa 0800 188 822 (maksuton numero).

Täydentävien bussien lähtö- sekä pysähdyspaikat:

Pieksämäki–Joensuu

Pieksämäki: rautatieaseman edestä

Varkaus: aseman parkkipaikalta asemarakennuksen vierestä

Joensuu: rautatieasemalta

Tampere–Keuruu

Tampere: rautatieaseman edestä

Vilppula: rautatieasemalta

Keuruu: rautatieasemalta

Jyväskylä–Seinäjoki

Jyväskylä: Matkakeskuksen bussikentältä

Tuuri: aseman seisakkeen parkkipaikalta

Seinäjoki: junalaiturin 1 luota aseman pohjoispäästä

Savonlinna–Parikkala

Savonlinna: Kauppatorin pysäkiltä (noin 100 metriä rautatieasemalta etelään)

Punkaharju: rautatieasemalta

Parikkala: rautatieaseman eteläpään pysäköintialueelta

Lisää ajankohtaista

Uudistamme eläkeläisten ja opiskelijoiden alennuksia kaukoliikenteessä. Jatkossa hiljaisemmilla junavuoroilla on mahdollisuus matkustaa entistä edullisemmin. Tavoitteena on tarjota asiakkaille enemmän edullisia matkustusvaihtoehtoja ja vahvistaa junamatkustamisen suosiota. 

Lipunmyyntiautomaattimme rautatieasemilla poistuvat käytöstä marraskuun loppuun mennessä niiden teknisen käyttöiän päättyessä. Lipun voi kuitenkin ostaa edelleen monin tavoin.

VR:n vihreällä on nyt rekisteröity väritavaramerkki

Vihreä värimme on nyt myös virallisesti VR:n vihreä, kun meille tunnusomainen vihreän sävy on rekisteröity väritavaramerkiksi Suomessa matkustajajunaliikenteessä. Rekisteröinti on merkittävä tunnustus pitkäjänteiselle brändityölle: suomalaiset yhdistävät vihreän poikkeuksellisen vahvasti juuri mehin, ja nyt yksi tunnetuimmista tunnuksistamme on myös virallisesti suojattu.