Osta lippu
Takaisin

Kasvomaskin käyttö

Palautamme maskipakon kaikkiin VR:n kauko- ja lähiliikenteen juniin.

Kasvomaskin käyttö

VR siirtyy maskisuosituksesta takaisin maskipakkoon kaikissa omissa junissaan 17.12.2021. Muutoksen tavoitteena on tehdä matkustamisesta entistä turvallisempaa ja saada matkustajat käyttämään entistäkin tunnollisemmin maskeja. Maskipakko otetaan käyttöön kaikissa VR:n kauko- ja lähiliikenteen (D-, G-, M-, R-, T- ja Z-junat) junissa sekä Allegrossa tästä päivästä lähtien.

VR:llä on ollut vahva maskisuositus syksystä 2020 lähtien ja maskipakko maaliskuusta lokakuuhun 2021. Junahenkilökunta on käyttänyt maskia syksystä 2020 lähtien kaikissa junissa.

Maskipakko palaa matkustusehtoihin

VR lisää myös junalippujen matkustusehtoihin maskipakon 17.12.2021 alkaen. Terveydelliset syyt voivat kuitenkin olla esteenä maskinkäytölle. Myös nämä asiakkaat ovat tervetulleita junaan. Emme vaadi todistusta terveydellisistä esteistä ja esteen toteaminen henkilökunnalle riittää. Maskipakko ei koske myöskään alle 12-vuotiaita. Oman seurueen käyttöön varatussa hytissä tai makuuhytissä ei tarvitse käyttää maskia. Maskia on kuitenkin käytettävä junaan noustessa ja junassa liikkuessa.

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Ulla-myrsky on aiheuttanut häiriöitä junaliikenteelle perjantain 4.7. aikana Itä- ja Keski-Suomessa

Myrskytuulet ovat kaataneet puita radalle ja aiheuttaneet sähköratavaurioita, joiden korjaaminen on Väylävirastolla käynnissä. Myrskyn vaikutukset voivat heijastua junaliikenteen sujuvuuteen koko maassa. ​

Ajankohtaista

Varaudumme Ulla-myrskyyn​

Maan etelä- ja keskiosiin on luvattu perjantaille 4.7. Ulla-myrskyn tuomia rankkasateita ja poikkeuksellisen voimakasta puuskaista tuulta. Seuraamme tilannetta tiiviisti ja varaudumme etukäteen mahdollisiin junaliikenteen häiriötilanteisiin.​

Ajankohtaista

Kesän Riihimäki-Hanko -lähijunayhteydellä innokas vastaanotto – vuorot täynnä

Uusi 25.6.–27.7. Riihimäen ja Hangon välillä liikennöitävä yhteys on saanut ilahtuneen vastaanoton: kaikki vuorot on myyty täyteen.