Buy ticket
Back

Pendolino Plus -junat li­iken­nöivät nyt myös Ouluun – uudet junat saivat nimet Oiva ja Aurora

Uudet Pendolino Plus -junat on otettu innostuneesti vastaan Helsingin ja Turun välisessä liikenteessä ja nyt myös liikennöinti Helsingin ja Oulun välillä on käynnistynyt. Pendolino Plus -junan myötä VR tuo raiteille entistä palvelevamman ja korkealaatuisemman matkustuskokemuksen. Kaksi yleisöäänestyksellä nimettyä Pendolino Plus -junaa saivat nimikseen Oiva ja Aurora.

Pendolino Plus -juna aloitti liikennöinnin Helsingin ja Oulun välillä maanantaina 15.12.2025 klo 14.54 lähteneellä vuorolla. Ensimmäinen Oulusta lähtevä vuoro tiistaina 16.12. klo 04.32 on täysin uusi vuoro, joka palvelee arkisin erityisesti aamupäivän kokouksiin kiirehtiviä liikematkustajia. Pendolino Plus -juna on erityisen mukavien penkkiensä ja väljemmän jalkatilansa ansiosta miellyttävä pidemmille matkoille. Lisäksi junissa on yhden ja kahden hengen hyttejä esimerkiksi kokouksia varten.

Uutuutena nimesimme Pendolino Plus -junat, ja kaikille avoimessa nimiäänestyksessä kaksi viimeistä junaa saivat nimiksiin Oiva ja Aurora. Aiemmin Turun ja Helsingin välisessä liikenteessä ovat jo liikennöineet Lempi ja Sulo.

Pendolino Plus tuo raiteille lisää ekstraa

Pendolino Plus -junien myötä kotimaan junaliikenteeseen saadaan pitkästä aikaa uutta kalustoa. Pendolino Plus -junan myötä VR tuo raiteille entistä palvelevamman ja korkealaatuisemman matkustuskokemuksen. Sen palvelut, reitit ja aikataulut on suunniteltu palvelemaan erityisesti työ- ja liikematkustajia.

Pendolino Plus -junissa on täysin uusi Ekstra Plus -matkustusluokka henkilökohtaista palvelua arvostaville. Matkustusluokan tilat ovat erityisen viihtyisät ja siinä on enemmän henkilökuntaa – palveluvastaava huolehtii yksilöllisen asiakaskokemuksen toteutumisesta sekä matkustamisen sujuvuudesta ja mukavuudesta. Ekstra Plus -luokassa toteutuu myös mahdollisuus tilata ennakkoon paikalle toimitettava ateria, mikä on asiakaskyselyissä yksi toivotuimpia palveluita. Junassa on työskentelyyn varattavia hyttejä sekä lasten leikkivaunu.

More articles

We are releasing tickets for night trains for Christmas and early spring for the period 13 Dec 2026 - 25 April 2027.

The track work commissioned by the Finnish Transport Infrastructure Agency will also affect HSL's commuter train services from spring to autumn. We have compiled instructions for those with multi- and season tickets with an HSL station as the departure station or terminus on their ticket in this news item.

On Monday 20 April, we will publish the tickets for day trains on sale for the time period of 10 Aug until 12 Dec 2026.