Osta lippu
Takaisin

Pendolino Plus -juna Helsingin ja Oulun välillä aloittaa joulukuussa

Uusi Pendolino Plus -juna aloittaa liikennöinnin Helsingin ja Oulun välillä joulukuussa. Liput ovat nyt saatavilla verkkokaupassamme sekä VR Matkalla -sovelluksessa. Joulukuussa myös muut Oulun junayhteydet monipuolistuvat, kun lisäämme vuoroja sekä etelään että pohjoiseen. 

Pendolino Plus -juna aloittaa liikennöinnin Helsingin ja Oulun välillä maanantaina 15.12.2025, jolloin ensimmäinen vuoro Helsingistä Ouluun lähtee klo 14.54. Ensimmäinen Oulusta lähtevä vuoro tiistaina 16.12. klo 04.32 on täysin uusi vuoro, joka palvelee erityisesti aamupäivän kokouksiin kiirehtiviä liikematkustajia.

Lanseeraamme Pendolino Plus -junissa täysin uuden Ekstra Plus -matkustusluokan henkilökohtaista palvelua arvostaville. Matkustusluokan tilat ovat erityisen viihtyisät ja siinä on enemmän junahenkilökuntaa. Ekstra Plus -luokassa toteutuu myös mahdollisuus tilata ennakkoon paikalle toimitettava ateria, joka on asiakaskyselyissä yksi toivotuimpia palveluita. Junissa on myös työskentelyyn varattavia hyttejä sekä lasten leikkivaunu. Pendolino Plus -junat tulevat osittain korvaamaan nykyisiä Helsingistä Ouluun liikennöiviä IC- ja Pendolino-junia. Uusi kalusto ei vaikuta matka-aikaan ja reiteillä pysähdytään samoilla asemilla kuin nytkin.

Lisää vuoroja erityisen suosittuihin ajankohtiin

Pendolino Plus -liikenteen lisäksi Oulun junayhteydet monipuolistuvat joulukuussa, kun 14.12. alkaen käynnistyvät seuraavat uudet reitit ja vuorot: 

  • sunnuntaisin suora yhteys Turusta Ouluun klo 11.05  
  • sunnuntaisin Oulusta Helsinkiin klo 18.17 pysähtyen myös väliasemilla Seinäjoen pohjoispuolella 
  • sunnuntaisin Oulusta Seinäjoelle klo 11.55 tarjoten enemmän yhteyksiä väliasemilta etelään 
  • lauantaisin IC25 jatkaa Oulusta Rovaniemelle klo 18 täydentäen lauantai-illan vuorotarjontaa
  • sunnuntaisin IC26 suora yhteys Rovaniemeltä klo 11.00 Oulun kautta Helsinkiin 

Uudet vuorot täydentävät nykyistä tarjontaa ja lisäävät matkustusmahdollisuuksia erityisen kysyttyinä ajankohtina.

Tutustu Pendolino Plus junaan

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Loppusyksyn lähijunamatkat myyntiin 8.9.

Julkaisemme myyntiin 26.10.25–13.12.25 väliset lähijunamatkat maanantaina 8.9. klo 10.

Ajankohtaista

Yhteistyössä Voimisteluliiton kanssa – vastuullisesti yhteiselle matkalle Gymnaestrada-tapahtumaan

Olemme solmineet Voimisteluliiton kanssa yhteistyösopimuksen valtakunnalliseen Gymnaestrada Joensuu 2026 -liikuntatapahtumaan. Yhteistyön ytimessä on yhteinen tavoite: tukea lasten ja nuorten liikuntaa sekä edistää vastuullista kotimaan matkustamista.

Ajankohtaista

Espoon kaupunkiratahankkeen vaikutukset junaliikenteeseen

Väyläviraston Espoon kaupunkiratahanke aiheuttaa muutoksia Helsingin ja Turun väliseen junaliikenteeseen toukokuusta 2025 alkaen. Ma 23.6. – su 27.7.2025 junaliikenteessä on liikennekatko Helsingin ja Karjaan välillä. Karjaan ja Turun välillä liikennöimme junia harvennetuin vuorovälein.