Osta lippu
Takaisin

Lä­hi­lii­ken­teen kon­duk­töö­rien lakolla ei ole vaikutusta ju­na­lii­ken­tee­seen

JHL on ilmoittanut aloittavansa lähiliikenteen konduktöörien kaksipäiväisen työtaistelun torstaina 8.5. Lakolla ei ole vaikutusta VR:n tai HSL:n junaliikenteeseen ja kaikki vuorot ajetaan aikataulun mukaan.

Konduktöörien työtaistelu alkaa torstaina 8.5. klo 00.01 ja päättyy perjantaina 9.5. 23.59. Se koskee kaikkia tällä aikavälillä alkavia työvuoroja.

Työtaistelu ei vaikuta VR:n eikä HSL:n junaliikenteeseen. Kaikki lähiliikenteen junavuorot ajetaan aikataulun mukaan. Lähijunavuoroja ajetaan tarvittaessa supistetulla junakalustolla. Kaukojunaliikennettä lakko ei koske ja kaukoliikenteen junat ajetaan normaalisti aikataulun mukaan.

Lähijunaliikenteessä on jo vuodesta 2017 ollut käytössä kiertävä konduktöörimalli, joten kaikissa lähiliikenteen junavuoroissa ei nykyäänkään olen konduktööriä. Tarvittaessa lähiliikenteen junavuoroille lisätään lakon aikana järjestyksenvalvontaa. 

VR:n lähiliikenteeseen kuuluu kirjaintunnukselliset D-, G-, H-, M-, O-, R-, T- ja Z-junat.

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Kesän Riihimäki-Hanko -lähijunayhteydellä innokas vastaanotto – osa vuoroista täyttymässä

Uusi 25.6.–27.7. Riihimäen ja Hangon välillä liikennöitävä yhteys on saanut ilahtuneen vastaanoton: muutamat vuoroista on myyty jo lähes täyteen. Lähijunissa ei ole paikanvarausta, joten jos istumapaikan varmistaminen on sinulle tärkeää, katso alta, millä vuoroilla on vielä hyvin tilaa.

Ajankohtaista

Muutoksia asemanimiin

Jatkossa Pännäisten rautatieasema tunnetaan nimellä Pietarsaari-Pedersöre.

Ajankohtaista

Kaukoliikenteen junalippu on toistaiseksi ostettava etukäteen

Junalippuja ei myydä junissa 15.6. lähtien, jotta jokaiselle matkustajalle riittää oma istumapaikka.