Osta lippu
Takaisin

Kellojen siirto sun­nun­taiyö­nä 30. maaliskuuta – vaikutukset ju­na­lii­ken­tee­seen

Kesäaika alkaa sunnuntaina 30. maaliskuuta, jolloin kelloja siirretään tunnilla eteenpäin kolmelta aamuyöllä.

Kesäaika alkaa sunnuntaina 30. maaliskuuta, jolloin kelloja siirretään tunnilla eteenpäin kolmelta aamuyöllä. Kellojen siirto vaikuttaa joidenkin junien kulkuun lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Matkahaussa ja junalipuissa näkyvät aikataulut ovat valmiiksi kellojen siirron tasalla.

Yöjunilla on poikkeusaikatauluja talviajan vaihtuessa kesäaikaan. Tämän takia aamun jatkoyhteyksissä voi olla muutoksia. Löydät tarkemmat tiedot matkahausta vr.fi:stä tai VR Matkalla -sovelluksesta.

Lähiliikenteessä on joitakin aikataulumuutoksia ja peruutuksia L-, K- ja T-junille kellojensiirron aikaan. HSL:n lähiliikenteen tarkemmat ajankohtaiset tiedot löydät osoitteesta hsl.fi, Avataan uudessa välilehdessä.  

Lisää ajankohtaista

VR:n vihreällä on nyt rekisteröity väritavaramerkki

Vihreä värimme on nyt myös virallisesti VR:n vihreä, kun meille tunnusomainen vihreän sävy on rekisteröity väritavaramerkiksi Suomessa matkustajajunaliikenteessä. Rekisteröinti on merkittävä tunnustus pitkäjänteiselle brändityölle: suomalaiset yhdistävät vihreän poikkeuksellisen vahvasti juuri mehin, ja nyt yksi tunnetuimmista tunnuksistamme on myös virallisesti suojattu.

Julkaisemme myyntiin junaliput 13.12.2026–14.2.2027 välisen kauden päiväjunamatkoille tiistaina 25.8. klo 10.00.

Kemijärven autojunien autopaikkojen myynnin avaaminen viivästyi, koska Kemijärven liikenteessä käytettävien autovaunujen painorajat vaativat muutoksia myyntikanaviimme. Tarvittavat muutokset on nyt tehty, ja voimme avata autopaikat asiakkaiden varattaviksi.