Osta lippu
Takaisin

Aloitamme yhteistyön Las­tenkli­ni­koi­den Kummien kanssa: vir­kis­tys­mat­ko­ja po­ti­las­per­heil­le

Yliopistosairaaloiden lastenklinikat valitsevat potilaistaan perheitä, jotka pääsevät viettämään perheen yhteistä laatuaikaa virkistysmatkalla vastapainona sairaala-arjelle. Mahdollistamme yhdessä Tallink Siljan kanssa nämä perhematkat: Tallink Silja tarjoaa laivaristeilyn ja me huolehdimme perheiden junamatkoista koti- ja satamakaupungin välillä.

Lähikuva, jossa kaksi henkilöä istuvat Ekstra-luokassa ja pitävät toistensa käsistä kiinni.

VR:n, Lastenklinikoiden Kummien ja Tallink Siljan yhteistyö antaa mahdollisuuden lastenklinikoiden potilasperheille viettää yhteistä laatuaikaa virkistysmatkojen muodossa. Elokuusta 2024 alkaen muutamille perheille vuosittain järjestetään mahdollisuus irtiottoon arjesta yhdistetyllä juna- ja laivamatkalla Tukholmaan tai Tallinnaan.

Potilasviihtyvyyden tukeminen on tärkeä osa Kummien työtä. Virkistysmatkat tuovat potilasperheille mukavan mahdollisuuden viettää yhteistä aikaa erilaisessa ympäristössä, ja ne ovat merkityksellinen keino tukea perheiden hyvinvointia laaja-alaisesti. Olemme hyvin kiitollisia yhteistyöverkostolle, jonka avulla voimme mahdollistaa perheille iloisia kokemuksia ja elämyksiä, toteaa Kummien projektipäällikkö Jaana Roos.

Olemme todella iloisia, että voimme osaltamme tarjota piristäviä matkaelämyksiä lastenklinikoiden potilaille ja heidän perheilleen. Suurena yhteiskunnallisena toimijana sosiaalinen vastuu on meille tärkeää ja haluamme olla mukana tukemassa sitä merkittävää työtä, jota Lastenklinikan Kummit tekevät, sanoo Kia Haring, VR:n viestinnästä, yhteiskuntasuhteista ja vastuullisuudesta vastaava johtaja.

”Muutakin ajateltavaa kuin elämä sairauden kanssa”

Outi Kuvajan nelihenkinen perhe sai elokuussa tilaisuuden matkustaa Pieksämäeltä Tukholmaan ja takaisin kotiin.

Matka tuli juuri oikeaan saumaan koko meidän perheelle. Arki nuorimman lapsemme sairauden kanssa oli ollut yli vuoden ajan täynnä huolta ja epätietoisuutta, matkalla saimme kiireetöntä yhteistä aikaa ja paljon uusia kokemuksia sekä muistoja, Outi Kuvaja kertoo.

Osalle Kuvajan perheestä matka oli ensikokemus junalla ja laivalla matkustamisesta. Matkan valmistelua helpotti, että VR ja Tallink Silja tekivät matkavaraukset heidän puolestaan.

Tällainen yritysten yhteistyö mahdollistaa perheille tärkeitä yhteisiä irtiottoja arjesta ja tuo muuta ajateltavaa kuin elämä sairauden kanssa. Toivon, että näitä matkoja pystytään mahdollistamaan perheille jatkossakin. Suuri kiitos kaikille yhteistyötahoille ja lahjoittajille, Kuvaja sanoo.

Lastenklinikoiden Kummit ry on hyväntekeväisyysjärjestö, joka tukee Suomen viittä yliopistollista lastensairaalaa, innovaatiohankkeita ja laitehankintoja, kehitys- ja tutkimustyötä, potilaiden viihtyvyyttä sekä lasten ja nuorten mielenterveyttä.

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Ulla-myrsky on aiheuttanut häiriöitä junaliikenteelle perjantain 4.7. aikana Itä- ja Keski-Suomessa

Myrskytuulet ovat kaataneet puita radalle ja aiheuttaneet sähköratavaurioita, joiden korjaaminen on Väylävirastolla käynnissä. Myrskyn vaikutukset voivat heijastua junaliikenteen sujuvuuteen koko maassa. ​

Ajankohtaista

Varaudumme Ulla-myrskyyn​

Maan etelä- ja keskiosiin on luvattu perjantaille 4.7. Ulla-myrskyn tuomia rankkasateita ja poikkeuksellisen voimakasta puuskaista tuulta. Seuraamme tilannetta tiiviisti ja varaudumme etukäteen mahdollisiin junaliikenteen häiriötilanteisiin.​

Ajankohtaista

Kesän Riihimäki-Hanko -lähijunayhteydellä innokas vastaanotto – vuorot täynnä

Uusi 25.6.–27.7. Riihimäen ja Hangon välillä liikennöitävä yhteys on saanut ilahtuneen vastaanoton: kaikki vuorot on myyty täyteen.