Osta lippu
Takaisin

Keskeytämme Allegro-liikenteen maa­nan­tais­ta alkaen

Sunnuntaina 27.3. Helsingistä Pietariin ajetaan ainoastaan aamupäivän Allegro-vuoro, ja iltapäivän klo 15:57 lähtö perutaan. Sunnuntaina Pietarista Helsinkiin ajetaan molemmat aikataulunmukaiset vuorot.

Allegro-juna

Allegron liikennöinti keskeytyy maanantaina 28.3. Sunnuntaina 27.3. Helsingistä Pietariin ajetaan ainoastaan aamupäivän Allegro-vuoro, ja iltapäivän klo 15:57 lähtö perutaan. Sunnuntaina Pietarista Helsinkiin ajetaan molemmat aikataulunmukaiset vuorot. Korvaamme perutulle vuorolle ostetun Allegro-lipun hinnan kuluitta.

”Tähän saakka olemme jatkaneet Allegron liikennöintiä viranomaisohjeiden mukaisesti, ja tarkoituksena on ollut turvata suomalaisille pääsy Suomeen. Näiden viikkojen aikana henkilöt, jotka ovat halunneet lähteä Venäjältä, ovat ehtineet poistua maasta. Nyt Allegron liikennöintiä ei ole enää pakotteiden myötä valtion omistajaohjauksen ilmoituksen mukaan tarkoituksenmukaista jatkaa, joten keskeytämme liikenteen toistaiseksi”, kertoo matkustajaliikenteen johtaja Topi Simola.

Peruuta lippusi ja hae korvaus soittamalla asiakastukeemme 0100 3232 (0,06 €/min + mpm/pvm, ma-pe klo 5–22 ja la-su klo 7-22) tai täyttämällä peruutuslomake., Avataan uudessa välilehdessä

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Ratatyöt Jyväskylän ympäristössä viivästyvät – vaikutuksia torstain 18.9. junaliikenteeseen

Väyläviraston ratatyöt Jyväskylän ympäristössä viivästyvät, mikä vaikuttaa junaliikenteeseen.

Ajankohtaista

Julkaisemme kevään ja alkukesän yöjunat myyntiin ti 16.9.

Julkaisemme kevään ja alkukesän yöjunien liput myyntiin ajalle 29.3.-14.6.2026.

Ajankohtaista

Pendolino Plus -juna Helsingin ja Oulun välillä aloittaa joulukuussa

Uusi Pendolino Plus -juna aloittaa liikennöinnin Helsingin ja Oulun välillä joulukuussa. Liput ovat nyt saatavilla verkkokaupassamme sekä VR Matkalla -sovelluksessa. Joulukuussa myös muut Oulun junayhteydet monipuolistuvat, kun lisäämme vuoroja sekä etelään että pohjoiseen.