Osta lippu
Takaisin

Keskeytämme Allegro-liikenteen maa­nan­tais­ta alkaen

Sunnuntaina 27.3. Helsingistä Pietariin ajetaan ainoastaan aamupäivän Allegro-vuoro, ja iltapäivän klo 15:57 lähtö perutaan. Sunnuntaina Pietarista Helsinkiin ajetaan molemmat aikataulunmukaiset vuorot.

Allegro-juna

Allegron liikennöinti keskeytyy maanantaina 28.3. Sunnuntaina 27.3. Helsingistä Pietariin ajetaan ainoastaan aamupäivän Allegro-vuoro, ja iltapäivän klo 15:57 lähtö perutaan. Sunnuntaina Pietarista Helsinkiin ajetaan molemmat aikataulunmukaiset vuorot. Korvaamme perutulle vuorolle ostetun Allegro-lipun hinnan kuluitta.

”Tähän saakka olemme jatkaneet Allegron liikennöintiä viranomaisohjeiden mukaisesti, ja tarkoituksena on ollut turvata suomalaisille pääsy Suomeen. Näiden viikkojen aikana henkilöt, jotka ovat halunneet lähteä Venäjältä, ovat ehtineet poistua maasta. Nyt Allegron liikennöintiä ei ole enää pakotteiden myötä valtion omistajaohjauksen ilmoituksen mukaan tarkoituksenmukaista jatkaa, joten keskeytämme liikenteen toistaiseksi”, kertoo matkustajaliikenteen johtaja Topi Simola.

Peruuta lippusi ja hae korvaus soittamalla asiakastukeemme 0100 3232 (0,06 €/min + mpm/pvm, ma-pe klo 5–22 ja la-su klo 7-22) tai täyttämällä peruutuslomake., Avataan uudessa välilehdessä

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Julkaisemme syksyn ja alkutalven päiväjunat myyntiin 12.12. asti

Julkaisemme maanantaina 20.4. päiväjunaliput myyntiin ajalle 10.8.–12.12.2026. 

Ajankohtaista

Kesäreissaajien suosima junayhteys palaa – Riihimäeltä Hankoon kesällä viikon jokaisena päivä

Suositut kesäjunat liikennöivät Riihimäen ja Hangon välillä myös tulevana kesänä, jolloin H-junalla pääsee 22.6. alkaen matkustamaan Hankoon kesäpäivän viettoon päivittäin. Junareitti tarjoaa matkailijoille suoran ja vähäpäästöisen tavan reissata Suomen eteläisimpään kaupunkiin – vain noin kahdessa tunnissa.

Ajankohtaista

Joukkoliikenteen alv-alennus näkyy suoraan junalippujen hinnoissa 1.1. alkaen

Eduskunta tukee joukkoliikennettä muuttamalla arvonlisäveron kymmenestä prosentista tilapäisesti nollaan 1.1.–30.4.2023. Viemme alv-alennuksen suoraan matkalippujen hintoihin. Tammi-huhtikuussa junalippuja voi ostaa verovapaasti niin pitkälle tulevaisuuteen, kuin lippuja kulloinkin on myynnissä.