Osta lippu
Takaisin

R- ja Z-junilla poikkeuksia ja K-junilla harvempi vuoroväli 15.6. – 9.8.

Pukinmäen Kehä I:n siltatyömaan takia R- ja Z-junat kulkevat harvennetulla vuorovälillä ruuhkan ulkopuolella.

Ruuhka-aikoina ajetaan noin kaksi R-junaa tunnissa, mutta ruuhkan ulkopuolella ja viikonloppuisin R-junien vuoroväli harvenee tuntiin. Näiden lisäksi myös Z-junille tulee muutoksia aikatauluihin. D-junia ei liikennöidä kesän aikana.

K-junilla on 15.6. - 9.8. harvennettu 20 minuutin vuoroväli maanantaista perjantaihin klo 6-19, mutta junat ajetaan arkisin koko päivän kahdella yksiköllä eli normaalia pidempinä. Lue lisää 

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Kesäreissaajien suosima junayhteys palaa – Riihimäeltä Hankoon kesällä viikon jokaisena päivä

Suositut kesäjunat liikennöivät Riihimäen ja Hangon välillä myös tulevana kesänä, jolloin H-junalla pääsee 22.6. alkaen matkustamaan Hankoon kesäpäivän viettoon päivittäin. Junareitti tarjoaa matkailijoille suoran ja vähäpäästöisen tavan reissata Suomen eteläisimpään kaupunkiin – vain noin kahdessa tunnissa.

Ajankohtaista

Kellojen siirto sunnuntaiyönä 29. maaliskuuta – vaikutukset junaliikenteeseen

Kesäaika alkaa sunnuntaina 29. maaliskuuta, jolloin kelloja siirretään tunnilla eteenpäin kolmelta aamuyöllä.

Ajankohtaista

Joukkoliikenteen alv-alennus näkyy suoraan junalippujen hinnoissa 1.1. alkaen

Eduskunta tukee joukkoliikennettä muuttamalla arvonlisäveron kymmenestä prosentista tilapäisesti nollaan 1.1.–30.4.2023. Viemme alv-alennuksen suoraan matkalippujen hintoihin. Tammi-huhtikuussa junalippuja voi ostaa verovapaasti niin pitkälle tulevaisuuteen, kuin lippuja kulloinkin on myynnissä.