Osta lippu
Takaisin

Helsinki–Turku rantarata

Juhannuspäivänä 20.6. korvaamme kaukojunat busseille Kirkkonummi–Helsinki-välillä.

U- ja L-junat kulkevat lauantaista 20.6. klo 02 lähtien sunnuntaiaamuun klo 8 saakka vain Kauklahteen asti, josta on korvaava bussikuljetus eteenpäin Kirkkonummelle. Lue tarkemmin HSL:n sivuilta., Avataan uudessa välilehdessä

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Käyttökatkoja ja aikataulumuutoksia Ainolan asemalla pääsiäisenä sekä kesällä

Väyläviraston Helsinki-Riihimäki-radan kunnostushankkeen vuoksi Ainolan aseman käytössä on muutoksia sekä lyhyitä käyttökatkoja pääsiäisenä sekä kesän aikana. Ratahanke vaikuttaa myös Järvenpään ja Saunakallion asemien käyttöön.

Ajankohtaista

Talven yöjunat tulevat myyntiin 2.4.

Julkaisemme ke 2.4. klo 10 myyntiin yöjunavuorot ajalle 14.12.2025–28.3.2026. Julkaistava kausi pitää sisällään joulun, uudenvuodenpyhät sekä hiihtolomasesongin.

Ajankohtaista

Mitä tarkoittaa ”ei saatavilla” -tekstillä merkitty junavuoro?

Vr.fi: tai VR Matkalla -sovellus voi tarjota junavuoroja, jotka on merkitty ”ei saatavilla” -tekstillä. Näihin vuoroihin ei pysty ostamaan lippua. Osa kyseisistä junavuoroista saattaa tulla myöhemmin myyntiin, jos kysyntä kasvaa riittävästi.