Köp en biljett
Tillbaka

I fort­sätt­ning­en kan kon­duk­tö­rer­na i VR:s närtrafik påföra över­vak­nings­av­gif­ter

Från och med början av februari kan konduktörerna i vår närtrafik påföra en övervakningsavgift för den som reser utan biljett. Förändringen gäller bara VR:s närtåg, det vill säga tågen D, G, M, R, T, Z. Övervakningsavgiften är 80 €.

För att påföra övervakningsavgiften ber konduktörerna om att få se ett identitetsbevis. Om det inte finns ett identitetsbevis till hands kan passageraren ange de uppgifter som begärs skriftligt eller muntligt. Utgående från dessa uppgifter skickas en faktura på övervakningsavgiften. Vår samarbetspartner Uuva Oy ansvarar för faktureringen av övervakningsavgiften.

Man kan fortsätta tågresan efter påförandet av övervakningsavgiften genom att köpa en tågbiljett. Att köpa en tågbiljett återkallar ändå inte övervakningsavgiften.

Om passageraren inte vill ange sina uppgifter eller köpa en tågbiljett efter påförandet av övervakningsavgiften, kan hen visas ut från tåget på nästa station.

På HRT:s närtåg ambulerar även i fortsättningen HRT:s biljettkontrollanter.

Det är även i fortsättningen enklast att hoppa på tåget med en giltig tågbiljett.

Mer aktuellt

VR:n vihreällä on nyt rekisteröity väritavaramerkki

Grönt är nu VR:s grönt. VR:s karakteristiska gröna färg har registrerats som färgvarumärke i Finland för persontrafik på järnväg. Registreringen är ett betydande erkännande av ett långsiktigt varumärkesarbete: finländarna förknippar grönt i exceptionellt hög grad med just VR, och nu har en av företagets mest välkända identitetsmarkörer också ett officiellt skydd.

Vi släpper biljetter till dagtågsresor under perioden 13.12.2026–14.2.2027 till försäljning tisdagen den 25.8. kl. 10.00.

Försäljningsstarten för bilplatser på tågen till och från Kemijärvi försenades eftersom viktbegränsningarna för bilvagnarna som används i trafiken krävde ändringar i våra försäljningskanaler. De nödvändiga ändringarna har nu genomförts och vi kan nu öppna bokningen av bilplatser.