Osta lippu
Takaisin

29.7. alkaen kis­ko­bus­si­rei­teil­le myyntiin myös bus­siyh­teyk­siä

Tuomme 29.7. alkaen osalle kiskobussireiteistä myyntiin erillisellä lipulla bussiyhteyksiä matkustusmukavuuden parantamiseksi.

Kiskobussit liikennöivät sähköistämättömillä rataosuuksilla, joilla ei voi ajaa sähkömoottorijunilla. Kiskobusseja kulkee reiteillä Pieksämäki–Joensuu–Nurmes, Iisalmi–Ylivieska, Savonlinna–Parikkala. Tampere–Keuruu sekä Jyväskylä–Seinäjoki. Iisalmi-Ylivieska radan sähköistys on valmis, mutta kyseisellä välillä kulkee toistaiseksi vielä kiskobussi.

Kiskobussissa on rajallisesti tilaa eikä mahdollisuutta varata tiettyä istumapaikkaa. Aikaisemmin jos kiskobussiin oli ostettu paljon lippuja, on kiskobussin lisäksi tilattu bussi, mutta tietoa ei ole näkynyt asiakkaidemme lipuissa. Tämä on ollut asemalla hämmentävää, kun kiskobussiin ostetusta lipusta huolimatta asemalla on ohjeistettu siirtymään bussin kyytiin.

Mikä muuttuu?

Uudistuksen myötä, jos kiskobussiin on ostettu paljon lippuja, tuomme ruuhkaisimmille reiteille 29.7. alkaen myyntiin myös bussiyhteyden. Bussit ovat tavalliseen tapaan myynnissä vr.fi:ssä ja VR Matkalla -sovelluksessa. Tarkemmat tiedot ostamastasi bussiyhteydestä näet matkalipustasi. Bussin lähtöpaikka taas näkyy lähtöasemasi sivulla osoitteessa vr.fi/asemat. Bussien reitit ja aikataulut ovat suunniteltu siten, että ehdit myös vaihtoyhteyteen.

Toisinaan kiskobussi voi kuitenkin olla loppuunmyyty, eikä bussiyhteyttä ole saatavilla. Tällöin voit ostaa lipun seuraavaan tarjolla olevaan yhteyteen. Matkustusmukavuuden ja turvallisuuden parantamiseksi, 29.7. alkaen yhdessä kiskobussissa voi kuljettaa enintään kahta polkupyörää.

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Ratatöiden vaikutukset HSL:n lähijunaliikenteeseen

Väyläviraston teettämät ratatyöt vaikuttavat myös HSL:n lähijunaliikenteeseen keväästä syksyyn. Olemme koostaneet tähän uutiseen ohjeita sarja- ja kausilippulaisille, joilla on lipun lähtö- tai pääteasemana HSL:n asema.

Ajankohtaista

Julkaisemme syksyn ja alkutalven päiväjunat myyntiin 12.12. asti

Julkaisemme maanantaina 20.4. päiväjunaliput myyntiin ajalle 10.8.–12.12.2026. 

Ajankohtaista

Kesäreissaajien suosima junayhteys palaa – Riihimäeltä Hankoon kesällä viikon jokaisena päivä

Suositut kesäjunat liikennöivät Riihimäen ja Hangon välillä myös tulevana kesänä, jolloin H-junalla pääsee 22.6. alkaen matkustamaan Hankoon kesäpäivän viettoon päivittäin. Junareitti tarjoaa matkailijoille suoran ja vähäpäästöisen tavan reissata Suomen eteläisimpään kaupunkiin – vain noin kahdessa tunnissa.