Köp en biljett
Tillbaka

Vi inställer alla dagtåg inom fjärr- och närtrafiken på grund av den politiska strejken 2.2

Vi är tvungna att inställa alla dagtåg inom fjärr- och närtrafiken torsdagen den 2 februari kl. 0:00–23:59 på grund av den politiska strejken. Strejken påverkar inte nattågstrafik som körs som normalt.

Den planerade strejken börjar fredagen den 2 februari 2024 kl. 00.01 och pågår till kl. 23.59 samma dag. Alla nattåg körs som normalt trots strejken. Också några närtåg körs tidigt på morgonen, se listan längst ner på sidan.

Torsdagen den 1 februari och lördagen den 3 februari körs trafiken som normalt trots demonstrationen. Enskilda ändringar är möjliga. För information om undantag, besök sidan .

Du kan ändra din biljett till en annan dag eller så ersätter VR automatiskt biljetter som köpts för strejkdagen

Du kan omboka din resa utan ombokningsavgiften på 5 € i appen VR Matkalla, genom att logga in på vr.fi eller via vår kundsupport , Öppnas i en ny flikpå numret 0100 3232 fram till kl. 9 på fredagen den 2.2. I första hand uppmuntrar vi kunderna att föredra självbetjäningskanaler. Om du ombokar biljetten till en dyrare tågtur, debiteras prisskillnaden i samband med ombokningen. Den normala kostnaden för att ändra en biljett är 5 euro.

VR återbetalar biljettpriset för fjärrtrafikens och närtrafikens enkel- och retubiljetter automatiskt inom cirka en vecka till det samma betalsätt. VR kompenserar också platsbokningar för seriebiljetter till kunderna och förlänger giltighetstiden för period- och seriebiljetter för fjärr- och närtrafik till strejkdagen. Detta kräver inga åtgärder av biljettinnehavarna.

Om tågbiljetterna har köpts i pappersform utan inloggning, till exempel i en biljettautomat eller en R-kiosk, är det inte möjligt att få återbetalning automatiskt. I dessa fall kan du ansöka om ersättning för biljetterna, Öppnas i en ny flik.

Närtåg som körs på morgonen den 2.2.

P HELSINGFORS – HELSINGFORS 0:18-1:21

P HELSINGFORS – HELSINGFORS 0:48-1:51

K KERVO – HELSINGFORS 0:34-1:09

K HELSINGFORS – KERVO 0:51-1:28

R HELSINGFORS – KERVO 0:40-1:02

Z LAHTIS – HELSINGFORS 0:24-1:29

K HELSINGFORS – KERVO 0:21-0:58

L SJUNDEÅ – HELSINGFORS 0:28-1:23

L HELSINGFORS – KYRKSLÄTT 0:03-0:50

L KYRKSLÄTT – HELSINGFORS 4:27-5:13

K KERVO – HELSINGFORS 0:04-0:39

T HELSINGFORS – KERVO 1:51-2:28

T KERVO – HELSINGFORS 3:32-4:09

Z HELSINGFORS – KOUVOLA 0:10-1:58

R JÄRVENPÄÄ – RIIHIMÄKI 1:30-1:55

T RIIHIMÄKI – TRÄSKENDA 2:33-2:56

T TRÄSKENDA – RIIHIMÄKI 3:04-3:29

T RIIHIMÄKI – HELSINGFORS 4:00-5:09

Uppdaterad 31.1: information om närtågsturer som körs tidigt på morgonen trots strejken.

Mer aktuellt

VR:n vihreällä on nyt rekisteröity väritavaramerkki

Grönt är nu VR:s grönt. VR:s karakteristiska gröna färg har registrerats som färgvarumärke i Finland för persontrafik på järnväg. Registreringen är ett betydande erkännande av ett långsiktigt varumärkesarbete: finländarna förknippar grönt i exceptionellt hög grad med just VR, och nu har en av företagets mest välkända identitetsmarkörer också ett officiellt skydd.

Vi släpper biljetter till dagtågsresor under perioden 13.12.2026–14.2.2027 till försäljning tisdagen den 25.8. kl. 10.00.

Försäljningsstarten för bilplatser på tågen till och från Kemijärvi försenades eftersom viktbegränsningarna för bilvagnarna som används i trafiken krävde ändringar i våra försäljningskanaler. De nödvändiga ändringarna har nu genomförts och vi kan nu öppna bokningen av bilplatser.