Buy ticket
Back

Avaamme juhan­nuk­sek­si uniikin ju­nay­htey­den Raumanmeren Juhan­nuk­seen

Matkustajajunamme on ajanut Raumalle viimeksi 1980-luvulla. Tänä juhannuksena Rauma saa kuitenkin kaksi omaa junavuoroa, kun kuljetamme festarikansaa torstaina Tampereelta Raumanmeren Juhannukseen ja sunnuntaina takaisin. Teemme yhteistyötä myös monen muun kesätapahtuman kanssa ja olemme järjestäneet lisävuoroja tai sovittaneet junien aikatauluja tapahtumakävijöille sopiviksi.

Olemme yhdessä Väyläviraston kanssa tehneet järjestelyitä, jotta Rauman vanha asema voidaan ottaa tilapäiseen matkustajakäyttöön. Varsinaista matkustajalaituria asemalla ei enää ole, joten juhannusjunia varten on varauduttu lisäportailla, jotta siirtyminen junaan ja junasta pois sujuu turvallisesti. Järjestelyt saatiin valmiiksi kesäkuun puolella ja liput Rauman juhannusjuniin ovat nyt myynnissä.

Viime kesänä järjestimme oman tapahtumajunan Jukolan viestiin Mynämäelle, jossa ei normaalisti pysähdy junaliikennettä. Palaute ja kokemukset viime kesältä olivat hyviä, joten on hienoa, että voimme tänäkin kesänä tarjota tilapäisiä lisäjunavuoroja kesätapahtumiin ja hyödyntää vanhoja seisakkeita”, kertoo uuden liikenteen johtaja Juho Hannukainen.

Rauman juhannusjunien aikataulut ovat:

  • to 22.6. IC 645 Tampere – Rauma klo 11.15–13.04
  • su 25.6. IC 48 Rauma – Tampere klo 13.05–14.55

Menomatkalla junan pysähdyspaikat ovat Vammala ja Kokemäki. Sunnuntain paluujuna pysähtyy ensimmäisen kerran Tampereella ja jatkaa matkaa Helsinkiin, jonne juna saapuu klo 16.35. Molempiin junavuoroihin on Tampereella hyviä vaihtoyhteyksiä eri suunnista.

Junalla pääsee lukuisiin kesätapahtumiin

Tulevana viikonloppuna järjestämme runsaasti lisävuoroja Hyvinkään Rockfestin ajalle 8.–10.6. Lähiliikenteessä on 11 lisävuoroa, jotka palvelevat Rockfestin kävijöitä Helsingin, Tampereen ja Lahden suuntiin. Kaukoliikenteen Rockfest-lisäjunat liikennöivät torstaina, perjantaina ja lauantaina Helsingin ja Tampereen suunnilta. Jokaisena päivänä menojunissa on mahdollisuus vaihtaa ranneke jo junassa, jolloin Hyvinkäällä pääsee siirtymään suoraan festarialueelle.

Rockfest ja kaukoliikenteen lisävuorojen aikataulut 8.–10.6.:

  • Meno: Tampere – Hyvinkää klo 12.55–14.32
  • Meno: Helsinki – Hyvinkää klo 13.50–14.18
  • Paluu: Hyvinkää – Tampere klo 2.36–3.54
  • Paluu: Hyvinkää – Helsinki klo 2.30–3.13

Kesäksi on tarjolla myös lukuisia urheilutapahtumia ja kesäfestareita varten järjestettyjä junavuoroja. Junaliput näille lisävuoroille ovat jo myynnissä:

  • Pe 16.6. Huuhkajien EM-karsinta Suomi-Slovenia:

 Helsinki–Kupittaa (Turku) klo 22:00-23:48

  • Su 18.6. Kesärauha-festivaali:
    Kupittaa (Turku)–Helsinki klo 23:10-01:07
  • Ma 19.6. Huuhkajien EM-karsinta Suomi–San Marino:
    Helsinki – Kupittaa klo 22:00-23:48
  • Ma 10.7 Ruisrock:
    Kupittaa (Turku)–Helsinki klo 1.45–3.45
  • Pe 14.7. Ilosaari Rock:
    Helsinki–Joensuu klo 10.43–16.23
  • Ma 17.7.
    Ilosaari Rock:
    Joensuu–Helsinki klo 2.10–8.30 
  • La 15.7. Pori Jazz:
    Pori–Helsinki klo 0.55-5:05 
  • La 15.7. Pori Jazz:
    Helsinki–Pori 8:50–13.12
  • Su 16.7. Pori Jazz:
    Pori–Helsinki klo 1.40–5.14
  • Pe 4.8. Susijengi Nokia Arenalla
    Tampere–Helsinki klo 23.59–2.10

More articles

The latest articles

The new timetable period starts on 14 December – Changes to traffic

As a result of the new timetable period, the number of train services has been expanded and the following new services will start on 14 December. You will find more information in this news article.

Kellotaulu sinisellä taustalla.

The latest articles

Winter time begins – changes in night train timetables

Finland transitions to winter time on Sunday 26 October with clocks moving at 04:00 a.m. from summer time to standard time, 03:00 a.m. The turning of the clocks will affect some train services in the night between Saturday and Sunday.

The latest articles

A cabin like a hotel room – we are procuring new cars for night trains

We are procuring nine new sleeper cars and eight car-carrier coaches for night train traffic. The sleeper and car-carrier coaches will be manufactured at Škoda Transtech’s factory in Kajaani.