Köp en biljett
Tillbaka

Vi lägger ut fler nattåg till försäljning 28.11. kl. 10

Nattågen på senvåren, sommaren och början av hösten läggs ut till försäljning imorgon, tis. 28.11. kl. 10. Försäljningsperioden är 15.4.2024–27.10.2024. Vi lägger också ut extra tåg för mars.

I mars kommer tåg till Rovaniemi och Kolari.

De extra tågen på onsdagar och söndagar 3.–24.3 är:

263 Helsingfors–Kolari

267 Helsingfors–Rovaniemi

Och på torsdagar och måndagar 4–25.3:

262 Kolari–Helsingfors

264 Rovaniemi–Helsingfors

Det kan förekomma tillägg i tidtabellerna eller till exempel ändringar på grund av eventuella banarbeten under perioden.

Mer aktuellt

Försäljningsstarten för bilplatser på tågen till och från Kemijärvi försenades eftersom viktbegränsningarna för bilvagnarna som används i trafiken krävde ändringar i våra försäljningskanaler. De nödvändiga ändringarna har nu genomförts och vi kan nu öppna bokningen av bilplatser.

VR:n juna Haaparannan asemalla

Den dagliga trafiken inleds måndagen den 10 augusti 2026, och 28 tågturer trafikeras varje vecka. Den nya rutten öppnar en helt ny gränsöverskridande tågförbindelse mellan Finland och Sverige.

Vi släpper biljetterna för nattågen till försäljning för perioden 13.12.2026-25.4.2027.