Köp en biljett
Tillbaka

Vintertiden börjar – se för­änd­ring­ar i tidtabeller

Söndagen den 29 oktober är det dags att övergå till vintertid, och kl. 04.00 ställs klockorna om från sommartid till normaltid kl. 03.00. Detta påverkar trafikeringen av några tåg under natten mellan lördag och söndag.

Fjärrtrafik

Fjärrtrafikens nattåg gör uppehåll enligt följande för att vänta i ungefär en timme på normaltidens tidtabellsenliga avgångstider.

Lokal transport

  • L-tåget 3:03 från Helsingfors till Kyrkslätt körs enligt både sommar- och normaltid.
  • L-tåget från Helsingfors till Kyrkslätt kl. 4:03 körs under normaltid.
  • K-tåget från Helsingfors till Kervo kl. 3:51 körs både enligt sommar- och normaltid.
  • Från Kervo till Helsingfors finns ett extra K-tåg kl. 4:04 normaltid.
  • T-tåget från Riihimäki till Helsingfors kl. 3:55 (från Jokela kl. 4:12, från Kervo kl. 4:32) körs endast enligt normaltid.
  • Det finns inget T-tåg från Riihimäki kl. 3:55 under sommartid.

HRT:s tidtabeller, Öppnas i en ny flik finns på HRT:s webbplats.

Mer aktuellt

Vi släpper biljetterna för nattågen till försäljning för perioden 13.12.2026-25.4.2027.

Trafikledsverkets banarbeten påverkar även HRT:s närtågstrafik från våren till hösten. I denna nyhet har vi sammanställt anvisningar för innehavare av serie- och periodbiljetter med en HRT-station som biljettens avgångs- eller ändstation.

På måndagen den 20.4 publicerar vi biljetterna för dagtågen till försäljning, från den 10.8 till den 12.12.2026.