Köp en biljett
Tillbaka

Pris­skill­na­der­na för fjärr­tågs­bil­jet­ter ökar – du kan få en resa för­mån­li­ga­re än tidigare

Nya prisnivåer har lagts till för fjärrtågsbiljetter. De kommer att göra att fler biljetter är tillgängliga till olika priser, även förmånligare biljetter. I regel reser du förmånligare genom att boka en tågbiljett i god tid eller välja en tågtur utanför rusningstiderna. Fredag och söndag är de mest trafikerade dagarna i fjärrtrafiken.

Sedan 2016 har våra fjärrtåg haft dynamisk prissättning för enkelbiljetter. Det innebär att biljettpriset varierar beroende på resans längd, bokningstidpunkt och efterfrågan på tågförbindelsen. Vid dynamisk prissättning säljs ett begränsat antal biljetter på olika prisnivåer. När det förmånligaste priset är slutsålt, erbjuds följande pris. I vår har vi lagt till fler nya prisnivåer för biljetter i fjärrtrafiken. När du bokar en resa kan du därför se fler biljetter till olika priser. Om du bokar i god tid och för lugnare avgångar får du ännu förmånligare priser. Under rusningstid och högsäsong kan de sista platserna på tåget vara dyrare. Till exempel på sträckan Helsingfors–Kuppis (Åbo) har det förmånligaste priset för en tågresa hittills varit 7,90 € (1.1–30.4.2023 7,20 € utan moms) men nu, efter förnyelsen, kan priset också vara 5,90 € eller 6,90 € (obs. 1.1–30.4.2023 är de momsfria priserna 5,40 € och 6,30 €).

Mer aktuellt

Aktuellt

Storm Ulla har orsakat störningar i tågtrafiken under fre den 4.7 i östra och mellersta Finland

Stormvindar har fällt träd över spåren och orsakat skador på elbanan, som nu repareras av Trafikledsverket. Stormens effekter kan påverka tågtrafikens smidighet i hela landet.

Aktuellt

Vi förbereder oss för stormen Ulla

Kraftiga regn och ovanligt hårda vindbyar orsakade av stormen Ulla har utlovats till fredagen den 4.7. i södra och mellersta Finland. Vi följer situationen noggrant och förbereder oss på eventuella störningar i tågtrafiken.

Aktuellt

Sommarförbindelsen Riihimäki-Hanko möts av entusiastiskt mottagande – avgångar fullbokad

Den nya förbindelsen mellan Riihimäki och Hangö, som trafikeras från den 25 juni till den 27 juli, har fått ett glatt mottagande: avgångarna är fullbokade.