Köp en biljett
Tillbaka

Nya närtåg i trafik våren 2026

VR skaffar 20 nya närtåg med förstklassig passagerarkomfort och energieffektivitet. De nya närtågen kommer att vara i drift från och med våren 2026.

De nya närtågen är 50 % mer energieffektiva än VR:s nuvarande närtågsmateriel. De kommer att vara i bruk i reguljär trafik från och med våren 2026. Tågen kommer att trafikera linjerna D, R, T, Z och M.

Läs mer om de nya närtåg här!

Mer aktuellt

På måndagen den 12.10 kl. 9, släpper vi nattågsbiljetter för perioden 26.4.-3.10.2027. Den kommande perioden omfattar midsommar och höstens färgprakt.

Banarbeten påverkar tågtrafiken mellan Kervo och Riihimäki. Därför kan R-tågen drabbas av förseningar på cirka 5 till 15 minuter.

Biljettautomaterna på järnvägsstationerna tas ur bruk före slutet av november 2026, eftersom de har nått slutet av sin tekniska livslängd. Biljetter kan fortfarande köpas på flera andra sätt.