Köp en biljett
Tillbaka

Nya närtåg i trafik våren 2026

VR skaffar 20 nya närtåg med förstklassig passagerarkomfort och energieffektivitet. De nya närtågen kommer att vara i drift från och med våren 2026.

De nya närtågen är 50 % mer energieffektiva än VR:s nuvarande närtågsmateriel. De kommer att vara i bruk i reguljär trafik från och med våren 2026. Tågen kommer att trafikera linjerna D, R, T, Z och M.

Läs mer om de nya närtåg här!

Mer aktuellt

Försäljningsstarten för bilplatser på tågen till och från Kemijärvi försenades eftersom viktbegränsningarna för bilvagnarna som används i trafiken krävde ändringar i våra försäljningskanaler. De nödvändiga ändringarna har nu genomförts och vi kan nu öppna bokningen av bilplatser.

VR:n juna Haaparannan asemalla

Den dagliga trafiken inleds måndagen den 10 augusti 2026, och 28 tågturer trafikeras varje vecka. Den nya rutten öppnar en helt ny gränsöverskridande tågförbindelse mellan Finland och Sverige.

Vi släpper biljetterna för nattågen till försäljning för perioden 13.12.2026-25.4.2027.