Köp en biljett
Tillbaka

Autopaikat os­tetta­vis­sa jatkossa helpommin vr.fistä

Vr.fi:n uudistus jatkuu, ja nyt myös autopaikkojen varaaminen siirtyy uudelle sivustolle. Ennen auton kanssa matkustettaessa ostettiin pakettimatka ja koko matkalle oli pakettihinta, nyt taas autopaikka ostetaan lisäpalveluna omaan junamatkaan. Jatkossa autolle voi ostaa myös peruutusturvan. Autopaikkojen ostossa on tauko keskiviikkoaamuna 10.11. kello 9:00 alkaen, jolloin siirto tehdään uudelle sivustolle.

​Auton kanssa tehtävää junamatkaa ei osteta enää erikseen pakettimatkana, vaan auto lisätään omaan matkaan lisäpalveluna (samaan tapaan kuten esimerkiksi polkupyörä tähän asti). Autopaikkojen varaus jatkossa yksinkertaisempaa ja käyttäjäystävällisempää.

Auton voi edullisimmillaan saada mukaan Helsingistä Rovaniemelle jopa 39 eurolla. Kahden aikuisen (ja kahden alle 10-vuotiaan lapsen) matkan Helsingistä Rovaniemelle auton kera hytissä matkustaen voi saada 88 eurolla (hytti 49 €, auto 39 €), eli parhaimmillaan vain 22 € henkilöltä.

Jatkossa autopaikalle voi ostaa peruutusturvan. Peruutuksen voi tehdä vielä 72 tuntia ennen lähtöä. Myös peruutusturvan hinta on dynaaminen, ja määräytyy autopaikan hinnan mukaan. Halvimmillaan peruutusturvan voi saada Helsinki-Rovaniemi-välillä henkilöautolle 6,90 hintaan.

Yö- ja autojunamatkoja on saatavilla 14.8.2022 asti. Lue lisää autojunista

Mer aktuellt

Kellotaulu sinisellä taustalla.

Aktuellt

Vintertiden börjar – förändringar i nattågens tidtabeller

Söndagen den 2 oktober är det dags att övergå till vintertid, och kl. 04.00 ställs klockorna om från sommartid till normaltid kl. 03.00. Detta påverkar trafikeringen av några tåg under natten mellan lördag och söndag.

Aktuellt

Vinterns närtågsresor till salu från 16.10

Vi släpper till försäljning närtågsresor för perioden 14.12.25-1.2.26 den 16 oktober

Aktuellt

Du kan nu logga in utan lösenord – vi inför engångskoder

Vi har förbättrat inloggningen till ditt VR-konto och gjort den ännu smidigare. Framöver kan du logga in inte bara med ditt lösenord, utan också med en engångskod som skickas till din e-post.