Köp en biljett
Tillbaka

Vår kundservice hjälper även under midsommar

På midsommarveckoslutet 19.–21.6. får du hjälp med frågor om tågresandet på Facebook, på Twitter och genom att ringa vår kundservice.

På midsommarveckoslutet 19.–21.6. får du hjälp med frågor om tågresandet på Facebook , Öppnas i en ny flikoch på Twitter kl. 9.30–18, och genom att ringa vår kundservice kl. 9–19.

Vårt serviceställe på Helsingfors centralstation är öppet på midsommarafton 19.6. kl. 9–13, stängt på midsommardagen 20.6. och öppet som vanligt kl. 9–19 på söndagen 21.6.

Trevlig midsommar!

Mer aktuellt

Aktuellt

Övergång till sommartid natten till söndagen den 29 mars – påverkan på tågtrafiken

Sommartiden börjar på söndagen den 29 mars, då klockorna ställs fram en timme klockan tre på natten.

Aktuellt

Nattåg till våren och tidigt sommar släpps till försäljning den 16.9.

Vi släpper biljetterna för nattågen till försäljning för perioden 29.3.-14.6.2026.

Aktuellt

Kollektivtrafikens moms-rabatt återspeglas direkt i priserna för tågbiljetter från och med den 1 jan

Riksdagen stöder kollektivtrafiken genom att tillfälligt ändra mervärdesskatten från 10 procent till noll mellan den 1 januari och den 30 april 2023. Vi överför moms-rabatten direkt till biljettpriserna. Under januari–april kan tågbiljetterna köpas skattefritt så långt fram i tiden som biljetterna finns tillgängliga för försäljning.