Köp en biljett
Tillbaka

Tåg­bil­jet­ter till fjärr­tra­fi­kens tåg bör tills vidare köpas på förhand

Biljettförsäljningen på fjärrtågen upphör från och med den 15.6, så att varje passagerare ska få en egen sittplats.

Vårt mål är att undvika att speciellt tåg i rusningstrafik ska bli överfulla. Tågbiljetten kan köpas före resan i våra självbetjäningskanaler som VR Matkalla-appen, uusi.vr.fi, vr.fi eller biljettautomaterna. Biljetter kan även köpas på R-Kiosker samt på stationernas servicecenter i Helsingfors och Tammerfors som öppnas nästa vecka.

Mer aktuellt

Aktuellt

Vi ställer in en del av Pendolino-turerna i Vasa 7.2–13.3

På grund av att man varit tvungen att plötsligt ta ett Pendolino-tåg ur trafik och att den långvariga köldperioden har orsakat ett ökat underhållsbehov måste vi minska trafiken 7.2.-13.3.

Aktuellt

Nattåg till våren och tidigt sommar släpps till försäljning den 16.9.

Vi släpper biljetterna för nattågen till försäljning för perioden 29.3.-14.6.2026.

Aktuellt

Vår kundservice hjälper även under midsommar

På midsommarveckoslutet 19.–21.6. får du hjälp med frågor om tågresandet på Facebook, på Twitter och genom att ringa vår kundservice.