Köp en biljett
Tillbaka

Du kan nu logga in utan lösenord – vi inför en­gångs­ko­der

Vi har förbättrat inloggningen till ditt VR-konto och gjort den ännu smidigare. Framöver kan du logga in inte bara med ditt lösenord, utan också med en engångskod som skickas till din e-post.

Att logga in på ditt VR-konto på vr.fi och i VR Matkalla-appen är nu enklare än någonsin. Vid sidan av den vanliga inloggningen med lösenord inför vi nu möjligheten att logga in med engångskod, så kallad lösenordsfri inloggning.

I inloggningsfönstret hittar du alternativet “Logga in med engångskod”, där du kan beställa en unik sexsiffrig kod till din e-post. Koden är giltig i 5 minuter och anges i det särskilda fältet i inloggningsfönstret.

Om koden hinner gå ut eller e-postmeddelandet raderas av misstag kan du enkelt beställa en ny kod.

I inloggningsfönstret kan du välja att beställa en engångskod. Du får en inloggningskod till din e-post, som anges i det reserverade fältet i inloggningsfönstret.

Mer aktuellt

Aktuellt

Tidtabeller för år 2026: nya fjärrtågsturer och förbättringar för östra Finlands rutter

Fjärrtrafikens tågturer erbjuder nya förbindelser till rutterna till Kuopio, Joensuu och Uleåborg. Tågturerna för närtrafiken i öster kommer att ändras särskilt på axeln Helsingfors–Lahtis–Kouvola–Kotka. De nya tidtabellerna träder i kraft 14.12.2025.

Aktuellt

Dagtåg till våren samt nattåg till sommaren och hösten släpps till försäljning fram till 11.11

På tisdagen den 11.11 publicerar vi biljetterna till vårens dagtåg till försäljning för perioden 29.3.–14.6.2026 och nattåg för perioden 15.6.-24.10.2026.

Aktuellt

En kupé som ett hotellrum – vi förvärvar nya vagnar till nattågstrafiken

Vi förvärvar nio nya sovvagnar och åtta biltransportvagnar för nattågstrafiken. Vagnarna tillverkas på Škoda Transtechs fabrik i Kajana.