Köp en biljett
Tillbaka

Pendolino Plus -ju­na­li­i­ken­ne Helsingistä Turkuun käynnistyy mar­ras­ku­us­sa – liput ovat myynnissä nyt

Pendolino Plus -juna aloittaa liikennöinnin Helsingistä Turkuun marraskuussa. Liput ovat nyt saatavilla VR Matkalla -sovelluksessa ja vr.fi:ssä.

VR Pendolino Plus -juna aloittaa liikennöinnin Helsingin ja Turun välillä maanantaina 3.11.2025. Ensimmäinen vuoro lähtee Helsingistä Turkuun klo 15.35. Turusta Helsinkiin lähdetään samana päivänä klo 18.34. Tiistaista 4.11. eteenpäin liikennöidään myös aamuvuorot molemmista kaupungeista. Vuoroja on päivittäin 3-4 viikonpäivästä riippuen.

Pendolino Plus -junat tulevat osittain korvaamaan nykyisiä Helsingistä Turkuun liikennöiviä IC- ja Pendolino-junia. Uusi kalusto ei vaikuta matka-aikaan ja reiteillä pysähdytään samoilla asemilla kuin nytkin.

Pendolino Plus -junien on suunniteltu liikennöivän myös reitillä Helsinki-Oulu-Helsinki. VR tiedottaa Oulun liikenteen käynnistymisen aikataulusta myöhemmin, kun kaluston muutostyöt etenevät.

Lanseeraamme Pendolino Plus -junissa täysin uuden Ekstra Plus -matkustusluokan henkilökohtaista palvelua arvostaville. Matkustusluokan tilat ovat erityisen viihtyisät ja niissä on enemmän junahenkilökuntaa, kuten uutena tehtävänkuvana Ekstra-luokan palveluvastaava. Ekstra Plus -luokassa toteutuu myös mahdollisuus tilata ennakkoon paikalle toimitettava ateria, joka on asiakaskyselyissä yksi toivotuimpia palveluita. Junissa on myös työskentelyyn varattavia hyttejä sekä lasten leikkivaunu.

Teemme lähivuosien aikana miljardiluokan investoinnit tulevaisuuden matkustuskokemukseen. Pendolino Plus -junien lisäksi loppuvuoden aikana raiteilla nähdään uudet, nykyaikaiset yöjunavaunut ja vuoden 2026 aikana täysin uutta lähijunakalustoa. Tulevien vuosien aikana kaikkien Eko-luokkien sisäilme uudistuu ja kalusto saa entistä raikkaamman ulkoilmeen. Pendolino Plus on ensimmäinen VR:n uuden ulkoilmeen mukainen junakalusto, joka nähdään Suomen raiteilla. Viime vuonna päivitimme kaikkien juniemme wifi-yhteydet ja asiakastyytyväisyys junaverkon kuuluvuuteen on noussut tasolle 3,6/5. VR-wifi tulee myös Pendolino Plus -juniin.

Mer aktuellt

Aktuellt

En ny tidtabellsperiod börjar 14.12. – Förändringar i trafiken

I och med den nya tidtabellsperioden har turutbudet utökats och från och med den 14 december startar nya turer. Mer information finns i denna nyhet.

Kellotaulu sinisellä taustalla.

Aktuellt

Vintertiden börjar – förändringar i nattågens tidtabeller

Söndagen den 2 oktober är det dags att övergå till vintertid, och kl. 04.00 ställs klockorna om från sommartid till normaltid kl. 03.00. Detta påverkar trafikeringen av några tåg under natten mellan lördag och söndag.

Aktuellt

En kupé som ett hotellrum – vi förvärvar nya vagnar till nattågstrafiken

Vi förvärvar nio nya sovvagnar och åtta biltransportvagnar för nattågstrafiken. Vagnarna tillverkas på Škoda Transtechs fabrik i Kajana.