Köp en biljett
Tillbaka

Torstaina 15.2. ajetaan valtaosa kau­ko­li­i­ken­teen vuoroista

Torstaina 15.2. ajetaan valtaosa kaukoliikenteen vuoroista, mutta osalla reiteistä on harvennettuja vuorovälejä tai vuorot korvataan linja-autokuljetuksella. Yöjunat, kiskobussit sekä kaikki HSL-alueen ja VR:n lähiliikennevuorot ajetaan normaalisti.

Torstaina kulkevat junat ja niiden aikataulut näkyvät matkahaussa. Perutuista tai linja-autolla korvatuista vuoroista löytyy tieto Junaliikenne nyt, Öppnas i en ny flik -sivulta, josta ohjataan seuraaviin tarjolla oleviin lähtöihin tai busseihin, joihin käy alkuperäinen matkalippu. Jos asiakas haluaa perua matkansa, käyttämättömän lipun hinnan voi hakea takaisin korvauslomakkeella, Öppnas i en ny flik. Mikäli nämä vaihtoehdot eivät ole mahdollisia, olethan yhteydessä asiakaspalveluumme.

Pidennämme kaukoliikenteen kausilippujen sekä sarjalippujen voimassaoloaikaa yhdellä päivällä. Nämä eivät vaadi lippujen käyttäjiltä toimenpiteitä.

"Ei saatavilla"-tekstillä merkittyyn junaan ei voi ostaa lippua. Juna voi olla loppuunmyyty tai se voi olla myös peruttu. Perutut vuorot voit tarkistaa Junaliikenne nyt, Öppnas i en ny flik -sivulta.

Mer aktuellt

Försäljningsstarten för bilplatser på tågen till och från Kemijärvi försenades eftersom viktbegränsningarna för bilvagnarna som används i trafiken krävde ändringar i våra försäljningskanaler. De nödvändiga ändringarna har nu genomförts och vi kan nu öppna bokningen av bilplatser.

VR:n juna Haaparannan asemalla

Den dagliga trafiken inleds måndagen den 10 augusti 2026, och 28 tågturer trafikeras varje vecka. Den nya rutten öppnar en helt ny gränsöverskridande tågförbindelse mellan Finland och Sverige.

Vi släpper biljetterna för nattågen till försäljning för perioden 13.12.2026-25.4.2027.