Köp en biljett
Tillbaka

De politiska strids­åtgärdernas eventuella konsekvenser för tågtrafiken 2.2.2024

Man vet ännu inte hur de politiska strejkerna påverkar tågtrafiken. Vi uppdaterar informationen på den här webbplatsen så fort vi får närmare uppgifter.

Om tågturerna inställs på grund av strejken ersätter vi biljettpriserna

Om tågturer inställts på grund av strejkerna återbetalar vi våra kunder priset på enkelbiljetter till närtrafiken och fjärrtrafiken för dessa turer. Vi ersätter även seriebiljetternas platsbokningar och förlänger giltighetstiden för periodbiljetterna till fjärr- och närtrafiken till den del som motsvarar längden på eventuella strejkdagar.

Mer aktuellt

Försäljningsstarten för bilplatser på tågen till och från Kemijärvi försenades eftersom viktbegränsningarna för bilvagnarna som används i trafiken krävde ändringar i våra försäljningskanaler. De nödvändiga ändringarna har nu genomförts och vi kan nu öppna bokningen av bilplatser.

VR:n juna Haaparannan asemalla

Den dagliga trafiken inleds måndagen den 10 augusti 2026, och 28 tågturer trafikeras varje vecka. Den nya rutten öppnar en helt ny gränsöverskridande tågförbindelse mellan Finland och Sverige.

Vi släpper biljetterna för nattågen till försäljning för perioden 13.12.2026-25.4.2027.