Köp en biljett
Tillbaka

Yhteisellä ma­ku­mat­kal­la maailman parhaaksi

Ravintolavaunun tuotteita voi nyt pelastaa hävikkiuhan alta ResQ Club -sovelluksesta! Emme halua heittää pois hyvää ruokaa. Ruokahävikki ei ainoastaan kuormita ympäristöä, vaan on myös sosiaalinen ongelma. Nyt kutsumme sinut, Helsingin päärautatieaseman läheisyydessä liikkuvan, yhteiselle makumatkalle maailman parhaaksi – hävikkiä vastaan, helpon ja herkullisen arjen puolesta!

Otamme valikoiduilla junavuoroilla käyttöön ResQ Club -palvelun, jossa myymme ravintolavaunuista tuttuja leipätuotteita ja itse lämmitettäviä annoksia tavallista edullisempaan hintaan, kun niiden päiväys alkaa lähestyä. Lisäämme hävikkiuhan alla olevat tuotteet myyntiin ResQ Club -sovellukseen, jossa tuotteet näkyvät Stop@Station-myyntipisteen alla.

”ResQ Clubin liikeideassa on paljon positiivista niin asiakkaalle, yritykselle kuin ympäristöllekin. Olemme jo aiemmin ottaneet käyttöön ResQ-palvelun muutamissa myyntipisteissämme hyvin tuloksin – tämän vuoden aikana olemme saaneet säästettyä lähes 40 000 kiloa hiilidioksidipäästöjä, mikä vastaa noin 270 000 kilometrin autoilua. Kuten junamatka, myös ruokahävikin pelastaminen on arjen vastuullisuusteko, joka samalla helpottaa omaa arkea ja tekee hyvää luonnolle”, toteaa VR:n palvelujohtaja Petri Martola.

Ruokahävikin minimointi on ravintolavaunuissa tärkeä tavoite, sillä hävikin vaikutukset ympäristöön ovat valtavat:

"Kun heitetään roskiin syömäkelpoista ruokaa, menetetään itse ruoan lisäksi koko tuotantoketjun eri vaiheet: viljelijän työ, rekkakuskin diesel, keittiömestarin ammattiylpeys ja tukkurin sähkölasku. Hävikkiin päätyvän ruoan eteen on tehty töitä ja kaikki se menee hukkaan ruoan mukana. Siksi ruokahävikin torjunta on meidän kaikkien yhteinen asia. On mahtavaa päästä laajentamaan yhteistä makumatkaa myös raiteille", kertoo ResQ Clubin myyntipäällikkö Venla Wiik.

ResQ Club lyhyesti:

ResQ Club on suomalaislähtöinen yritys, jonka sovellus toimii yli 100 suomalaiskaupungin lisäksi myös Ruotsissa ja Virossa. Palvelun avulla ravintolat, kahvilat ja päivittäistavarakaupat voivat myydä ylijääneet ruoka-annokset, elintarvikkeet ja raaka-aineet kuluttajille tavallista edullisempaan hintaan.

Palvelua voi käyttää iOS- ja Android-sovelluksilla. Palveluun voi liittyä osoitteessa: www.resq-club.com, Öppnas i en ny flik

VR:n ResQ Club -myyntipisteet:

Helsingin päärautatieasema: Roberts Coffee ja Baguette, sekä ravintolavaunun tuotteet löytyvät jatkossa Stop@Stationilta

Tampere: Roberts Coffee:

Tikkurila: Kahvi & Lippu

Mer aktuellt

Kaksi naista yöjunan hytissä.

Aktuellt

Nattågsresor för vintern släpps 20.1.

Fjärrtrafikens nattågsresor för perioden 25.10.-12.12.2026 kommer till salu på tisdagen den 20.1 kl. 10.00.

Aktuellt

Trafikledsverkets mest omfattande banarbeten år 2026

Trafikledsverket låter år 2026 utföra omfattande banarbeten runt om i Finland, och i detta meddelande har vi sammanställt de största banarbetena som påverkar fjärrtrafiken nästa år. Utöver dessa låter Trafikledsverket utföra andra mindre renoveringsarbeten av banan.

Aktuellt

Mer dagtåg för sommaren till salu den 14.1

Onsdagen den 14 januari kl. 10.00 släpper vi ytterligare dagtåg för sommarsäsongen, från den 15 juni till den 9 augusti. Säsongen som omfattas av släppet inkluderar midsommar och sommarlovet.