Köp en biljett
Tillbaka

Vi övergår från mun­skydds­tvång till mun­skydds­re­kom­men­da­tion på alla tåg mån den 7.3.

I och med att samhället öppnas och restriktioner avvecklas har vi beslutat att övergå från munskyddstvång till munskyddsrekommendation på alla VR:s fjärrtåg och närtåg (D, G, M, O, R, T och Z) från och med i dag, den 7 mars 2022. Vi rekommenderar fortfarande att du använder munskydd under resan.

Munskyddstvånget slopas den 7 march 2022. I och med ändringen kan passagerarna själv bestämma om de vill använda munskydd eller inte när de reser med tåg. VR rekommenderar dock fortfarande att man använder munskydd under resan. Personalen som arbetar på tågen kommer att fortsätta att använda munskydd även under munskyddsrekommendationsperioden. Munskyddstvånget kommer även att med fördröjning tas bort från VR:s resevillkor.

Du kan också få egen lugn och plats för resande på fjärrtåg genom att boka en kupé för 2–6 personer eller en tom intilliggande plats.

Mer aktuellt

Aktuellt

Vi ställer in en del av Pendolino-turerna i Vasa 7.2–13.3

På grund av att man varit tvungen att plötsligt ta ett Pendolino-tåg ur trafik och att den långvariga köldperioden har orsakat ett ökat underhållsbehov måste vi minska trafiken 7.2.-13.3.

Aktuellt

Nattåg till våren och tidigt sommar släpps till försäljning den 16.9.

Vi släpper biljetterna för nattågen till försäljning för perioden 29.3.-14.6.2026.

Aktuellt

Vår kundservice hjälper även under midsommar

På midsommarveckoslutet 19.–21.6. får du hjälp med frågor om tågresandet på Facebook, på Twitter och genom att ringa vår kundservice.