Köp en biljett
Tillbaka

In­logg­nings­för­änd­ring pågår

Inloggningen i våra tjänster förändras i slutet av mars. Efter förändringen kan du inte längre logga in med ditt Veturi-kundnummer. Använd istället e-postadress för att logga in på våra tjänster.

Om du inte har ändrat ditt användarnamn själv, ändrar vi det åt dig i slutet av mars. Vi skickar e-post åt dig när ändringen är klar.

E-postadressen är lätt att komma ihåg och gör inloggningen smidigare. I fortsättningen kan du använda ett och samma användarnamn för att logga in på både vr.fi och appen VR Matkalla.

Om du har problem med inloggningen, ring vår kundsupport tfn. 0100 3232 (0,06 €/min + Ina/msa, mån-fre kl. 5–22 och lö-sö 7-22)

Mer aktuellt

Aktuellt

Dagtåg till våren samt nattåg till sommaren och hösten släpps till försäljning fram till 11.11

På tisdagen den 11.11 publicerar vi biljetterna till vårens dagtåg till försäljning för perioden 29.3.–14.6.2026 och nattåg för perioden 15.6.-24.10.2026.

Aktuellt

En ny tidtabellsperiod börjar 14.12. – Förändringar i trafiken

I och med den nya tidtabellsperioden har turutbudet utökats och från och med den 14 december startar nya turer. Mer information finns i denna nyhet.

Aktuellt

En kupé som ett hotellrum – vi förvärvar nya vagnar till nattågstrafiken

Vi förvärvar nio nya sovvagnar och åtta biltransportvagnar för nattågstrafiken. Vagnarna tillverkas på Škoda Transtechs fabrik i Kajana.