Köp en biljett
Tillbaka

Ändringar på spår 1-3 på Helsingfors cen­tral­sta­tion 3.-5.11

Ändringar vid hållplatserna för närtåg I, P och K vid Helsingfors centralstation.

Den 3.-5.11. förekommer det byggarbeten på Helsingfors järnvägsstation som orsakar ändringar på spår 1-3. Närtågen I, P och K stannar under byggarbetet ca 30 meter längre bort, dvs. norrut från stationen. Ändringarna gäller alltså spåren närmast Kajsaniemiparken och byggarbetena utförs ett spår åt gången.

Läs mer om ändringen på HRT:s webbsidan (på finska), Öppnas i en ny flik

Mer aktuellt

VR:n vihreällä on nyt rekisteröity väritavaramerkki

Grönt är nu VR:s grönt. VR:s karakteristiska gröna färg har registrerats som färgvarumärke i Finland för persontrafik på järnväg. Registreringen är ett betydande erkännande av ett långsiktigt varumärkesarbete: finländarna förknippar grönt i exceptionellt hög grad med just VR, och nu har en av företagets mest välkända identitetsmarkörer också ett officiellt skydd.

Vi släpper biljetter till dagtågsresor under perioden 13.12.2026–14.2.2027 till försäljning tisdagen den 25.8. kl. 10.00.

Försäljningsstarten för bilplatser på tågen till och från Kemijärvi försenades eftersom viktbegränsningarna för bilvagnarna som används i trafiken krävde ändringar i våra försäljningskanaler. De nödvändiga ändringarna har nu genomförts och vi kan nu öppna bokningen av bilplatser.