Åbo-Toijala
Vi ersätter några tågturer med bussar på förbindelsesträckan Åbo–Tammerfors på midsommardagen 20.6. och på söndagen 21.6.
Din webbläsare stöder inte alla nödvändiga funktioner. Vänligen uppdatera din webbläsare till den senaste versionen för att få den bästa möjliga användarupplevelsen.
Vi ersätter några tågturer med bussar på förbindelsesträckan Åbo–Tammerfors på midsommardagen 20.6. och på söndagen 21.6.

På måndagen den 12.10 kl. 9, släpper vi nattågsbiljetter för perioden 26.4.-3.10.2027. Den kommande perioden omfattar midsommar och höstens färgprakt.

Banarbeten påverkar tågtrafiken mellan Kervo och Riihimäki. Därför kan R-tågen drabbas av förseningar på cirka 5 till 15 minuter.

Biljettautomaterna på järnvägsstationerna tas ur bruk före slutet av november 2026, eftersom de har nått slutet av sin tekniska livslängd. Biljetter kan fortfarande köpas på flera andra sätt.