Rysslands tidtabeller

Allegro-tågets tidtabeller till S:t Petersburg

Allegro har fyra avgångar dagligen från både Helsingfors och S:t Petersburg.
 

Tidtabeller 26.3.2017–28.10.2017

Samtliga tider anges i lokaltid. Vi förbehåller oss rätten till ändringar.

Helsingfors–S:t Petersburg

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   7.20
Dickursby 7.32 7.33
Lahtis 8.05 8.07
Kouvola 8.31 8.33
Vainikkala 9.13 9.20
Vyborg 9.42 9.47
S:t Petersburg Finljandski 10.47  

 

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   11.00
Dickursby 11.12 11.13
Lahtis 11.45 11.47
Kouvola 12.11 12.13
Vainikkala 12.53 13.00
Vyborg 13.22 13.27
S:t Petersburg Finljandski 14.27  

 

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   16.00
Dickursby 16.12 16.13
Lahtis 16.45 16.47
Kouvola 17.11 17.13
Vainikkala 17.53 18.00
Vyborg 18.22 18.27
S:t Petersburg Finljandski 19.27  

 

 

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   20.00
Dickursby 20.12 20.13
Lahtis 20.45 20.47
Kouvola 21.11 21.13
Vainikkala 21.53 22.00
Vyborg 22.22 22.27
S:t Petersburg Finljandski 23.27  

 

S:t Petersburg–Helsingfors

Station Ankomst Avgång
S:t Petersburg Finljandski   6.40
Vyborg 7.35 7.45
Vainikkala 8.07 8.14
Kouvola 8.53 8.55
Lahtis 9.19 9.21
Dickursby 9.53 9.54
Helsingfors 10.07  

 

Station Ankomst Avgång
S:t Petersburg Finljandski   11.30
Vyborg 12.25 12.35
Vainikkala 12.57 13.04
Kouvola 13.43 13.45
Lahtis 14.09 14.11
Dickursby 14.43 14.44
Helsingfors 14.57  

 

Station Ankomst Avgång
S:t Petersburg Finljandski   15.30
Vyborg 16.25 16.35
Vainikkala 16.57 17.04
Kouvola 17.43 17.45
Lahtis 18.09 18.11
Dickursby 18.43 18.44
Helsingfors 18.57  

 

Station Ankomst Avgång
S:t Petersburg Finljandski   20.30
Vyborg 21.25 21.35
Vainikkala 21.57 22.04
Kouvola 22.43 22.45
Lahtis 23.09 23.11
Dickursby 23.43 23.44
Helsingfors 23.57  

 

Tidtabellerna för Tolstoi till Moskva

Tolstoi har en avgång i dygnet från både Helsingfors och Moskva. Du kan åka med tåget från Finland till Viborg, S:t Petersburg, Tver och Moskva.

 

Märk att en tågbiljett till Ryssland kan köpas tidigast 60 dygn före resan.

Obs! Fr.o.m. 1.9.2016 åker Tolstoi inte på lördagar. Tolstoi åker undantagsvis på lördagar:

  • Från Moskva 01.06–31.08.2017
  • Från Helsingfors 02.06–01.09.2017
  • Från Helsingfors och Moskva 25.2.2017

 

Tidtabeller 19.6.2017–28.10.2017

Samtliga tider anges i lokaltid. Vi förbehåller oss rätten till ändringar.

Helsingfors–Moskva

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   18.44
Böle 18.49 18.50
Dickursby 19.00 19.01
Lahtis 19.52 19.54
Kouvola 20.32 20.35
Vainikkala 21.30 22.15
Viborg 23.03 23.43
S:t Petersburg Ladozhski 1.18 1.53
Tver 6.50 6.51
Moskva Leningradski 9.19  

Moskva–Helsingfors

Station Ankomst Avgång
Moskva Leningradski   23.10
Tver 1.10 1.11
S:t Petersburg Ladozhski 5.46 6.01
Viborg 7.54 8.34
Vainikkala 9.14 10.14
Kouvola 11.09 11.11
Lahtis 11.56 11.58
Dickursby 12.50 12.51
Böle 13.23 13.25
Helsingfors 13.30  

 

Köpp biljett

Lägg till en studerande, barn, senior ...

 

Allegro™  är ett registrerat varumärke.

Återkommande frågor

Varför kan jag inte välja en bestämd plats på tåget från Ryssland tillbaka till Finland?

När det gäller tågresor från Ryssland till Finland söker webbshopen platsuppgifterna i systemet för Rysslands järnvägar. För tillfället kan kunderna inte själva välja plats på tågen från Ryssland.

Visa alla

ABC för Rysslandsresor

Är du för första gången på väg till S:t Petersburg för att uppleva världens bästa konstmuséer, teatrar och konserter eller njuta av fantastiska restauranger, shoppingmöjligheter och nattliv?

Gör det lättare att planera din resa och bekanta dig med

Tågresandets ABC

Kontrollera passuppgifterna på din biljett noggrant

På tågen mellan Finland och Ryssland kontrollerar konduktören att tågbiljetten är giltig utgående från de passuppgifter som matats in i systemet på förhand. Passuppgifterna skickas även till gräns- och tullmyndigheterna i förväg.

Obs. Om någon uppgift, till exempel resenärens namn eller födelsedatum, har skrivits fel har konduktören eller vagnskötaren rätt att inte låta resenären komma ombord på tåget.

Tidtabeller för tågtrafiken i Ryssland

Tidtabellerna för tågtrafiken i Ryssland hittar du via Ryska järnvägars tidtabellssökning. VR svarar inte för uppgifternas riktighet.

eng.rzd.ru »

Med Allegro till S:t Petersburg

Med Allegro reser du snabbt och bekvämt till S:t Petersburg. Det finns en hel del saker att besöka och se i S:t Petersburg. Vi har samlat tips för din resa till S:t Petersburg.

S:t Petersburg -tips

Biljetter från webbshopen

I VR:s webbshop kan du köpa biljetter till Allegro och nu även Tolstoi-tåget.

Obs. Kom ihåg att visum är obligatoriskt när man reser med tåg till Ryssland!

Obs! Importera inte vildsvinskött till Finland

Det förekommer afrikansk svinpest nära EU:s gränser särskilt i Ryssland, Vitryssland och Ukraina. Sjukdomen smittar inte människan, men om den sprids till Finland kan den äventyra den finländska svinköttsproduktionen.

Det finns skäl att undvika jaktresor. Import av alla köttprodukter från Ryssland, Vitryssland och Ukraina är förbjudet.

Läs mer om svinpesten i Eviras meddelande

Kom till Vainikkala i tid

Om du reser från Vainikkala ska du före du stiger på tåget gå via gräns- och tullkontrollen. Därför ska enskilda resenärer som åker med Tolstoi vara på stationen senast 40 minuter och gruppresenärer senast 50 minuter före tågets avgång från Vainikkala.

Resenärer till/från Viborg

De som stiger av eller på tåget i Viborg går igenom tullkontrollen på andra våningen på Viborg station.

För enskilda passagerare och små grupper ska man reservera 40 minuter för kontrollen, för en stor grupp ska man reservera en timme.