Rysslands tidtabeller

Allegro-tågets tidtabeller till S:t Petersburg

Allegro har fyra avgångar dagligen från både Helsingfors och S:t Petersburg.
 

Tidtabeller 10.12.2017–24.3.2018

Samtliga tider anges i lokaltid. Vi förbehåller oss rätten till ändringar.

Helsingfors–S:t Petersburg

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   6.20
Dickursby 6.32 6.33
Lahtis 7.05 7.07
Kouvola 7.31 7.33
Vainikkala 8.13 8.20
Viborg 9.41 9.46
S:t Petersburg Finljandski 10.47  

 

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   10.00
Dickursby 10.12 10.13
Lahtis 10.45 10.47
Kouvola 11.11 11.13
Vainikkala 11.53 12.00
Viborg 13.21 13.26
S:t Petersburg Finljandski 14.27  

 

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   15.00
Dickursby 15.12 15.13
Lahtis 15.45 15.47
Kouvola 16.11 16.13
Vainikkala 16.53 17.00
Viborg 18.21 18.26
S:t Petersburg Finljandski 19.27  

 

 

Station Ankomst Avgågng
Helsingfors   19.00
Dickursby 19.12 19.13
Lahtis 19.45 19.47
Kouvola 20.11 20.13
Vainikkala 20.53 21.00
Viborg 22.21 22.26
S:t Petersburg Finljandski 23.27  

 

S:t Petersburg–Helsingfors

Station Ankomst Avgågng
S:t Petersburg Finljandski   6.40
Viborg 7.35 7.45
Vainikkala 7.07 7.14
Kouvola 7.53 7.55
Lahtis 8.19 8.21
Dickursby 8.53 8.54
Helsingfors 9.07  

 

Station Ankomst Avgågng
S:t Petersburg Finljandski   11.30
Viborg 12.25 12.35
Vainikkala 11.57 12.04
Kouvola 12.43 12.45
Lahtis 13.09 13.11
Dickursby 13.43 13.44
Helsingfors 13.57  

 

Station Ankomst Avgång
S:t Petersburg Finljandski   15.30
Viborg 16.25 16.35
Vainikkala 15.57 16.04
Kouvola 16.43 16.45
Lahtis 17.09 17.11
Dickursby 17.43 17.44
Helsingfors 17.57  

 

Station Ankomst Avgång
S:t Petersburg Finljandski   20.30
Viborg 21.25 21.35
Vainikkala 20.57 21.04
Kouvola 21.43 21.45
Lahtis 22.09 22.11
Dickursby 22.43 22.44
Helsingfors 22.57  

 

Tidtabellerna för Tolstoi till Moskva

Tolstoi har en avgång per dygn från både Helsingfors och Moskva. Med tåget kan man åka från Finland till Viborg, S:t Petersburg, Tver och Moskva. Tolstoi trafikerar från måndag till fredag samt på söndagar. Observera att Tolstoi inte avgår på lördagar, bortsett från vissa undantag.

Märk att en tågbiljett till Ryssland kan köpas tidigast 60 dygn före resan.

Avvikelser i Tolstois tidtabell:

  • Tolstoi avgår från Moskva även på lördagar: 23.12.2017, 30.12.2017 och 10.3.2018

  • Tolstoi avgår från Helsingfors även på lördagar: 23.12.2017, 30.12.2017 och 10.3.2018

  • Tolstoi trafikerar inte mellan Moskva och Helsingfors: 31.12.2017

  • Tolstoi avgår från Moskva varje dag: 1–7.1.2018, 27.4–13.5.2018 och 21.5–2.9.2018

  • Tolstoi avgår från Helsingfors varje dag: 1–8.1.2018, 28.4–14.5.2018 och 22.5–3.9.2018

 

 

Tidtabeller 10.12.2017–24.3.2018

Samtliga tider anges i lokaltid. Vi förbehåller oss rätten till ändringar.

Helsingfors–Moskva

Station Ankomst Avgång
Helsingfors   17.44
Böle 17.49 17.50
Dickursby 18.00 18.01
Lahtis 18.52 18.54
Kouvola 19.32 19.35
Vainikkala 20.30 21.15
Viborg 22.56 23.36
S:t Petersburg Ladozhski 1.18 1.53
Tver 6.59 7.00
Moskva Leningradski 9.19  

 

Moskva–Helsingfors

Station Ankomst Avgång
Moskva Leningradski   23.10
Tver 1.10 1.11
S:t Petersburg Ladozhski 5.49 6.01
Viborg 7.54 8.34
Vainikkala 8.14 9.14
Kouvola 10.09 10.11
Lahtis 10.49 10.51
Dickursby 11.45 11.46
Böle 12.23 12.25
Helsingfors 12.30  

 

Köpp biljett

Lägg till en studerande, barn, senior ...

 

Allegro™ är ett registrerat varumärke.

Återkommande frågor

Varför kan jag inte välja en bestämd plats på tåget från Ryssland tillbaka till Finland?

När det gäller tågresor från Ryssland till Finland söker webbshopen platsuppgifterna i systemet för Rysslands järnvägar. För tillfället kan kunderna inte själva välja plats på tågen från Ryssland.

Visa alla

ABC för Rysslandsresor

Är du för första gången på väg till S:t Petersburg för att uppleva världens bästa konstmuséer, teatrar och konserter eller njuta av fantastiska restauranger, shoppingmöjligheter och nattliv?

Gör det lättare att planera din resa och bekanta dig med

Tågresandets ABC

Kontrollera passuppgifterna på din biljett noggrant

På tågen mellan Finland och Ryssland kontrollerar konduktören att tågbiljetten är giltig utgående från de passuppgifter som matats in i systemet på förhand. Passuppgifterna skickas även till gräns- och tullmyndigheterna i förväg.

Obs. Om någon uppgift, till exempel resenärens namn eller födelsedatum, har skrivits fel har konduktören eller vagnskötaren rätt att inte låta resenären komma ombord på tåget.

Tidtabeller för tågtrafiken i Ryssland

Tidtabellerna för tågtrafiken i Ryssland hittar du via Ryska järnvägars tidtabellssökning. VR svarar inte för uppgifternas riktighet.

eng.rzd.ru »

Med Allegro till S:t Petersburg

Med Allegro reser du snabbt och bekvämt till S:t Petersburg. Det finns en hel del saker att besöka och se i S:t Petersburg. Vi har samlat tips för din resa till S:t Petersburg.

S:t Petersburg -tips

Biljetter från webbshopen

I VR:s webbshop kan du köpa biljetter till Allegro och nu även Tolstoi-tåget.

Obs. Kom ihåg att visum är obligatoriskt när man reser med tåg till Ryssland!

Obs! Importera inte vildsvinskött till Finland

Det förekommer afrikansk svinpest nära EU:s gränser särskilt i Ryssland, Vitryssland och Ukraina. Sjukdomen smittar inte människan, men om den sprids till Finland kan den äventyra den finländska svinköttsproduktionen.

Det finns skäl att undvika jaktresor. Import av alla köttprodukter från Ryssland, Vitryssland och Ukraina är förbjudet.

Läs mer om svinpesten i Eviras meddelande

Kom till Vainikkala i tid

Om du reser från Vainikkala ska du före du stiger på tåget gå via gräns- och tullkontrollen. Därför ska enskilda resenärer som åker med Tolstoi vara på stationen senast 40 minuter och gruppresenärer senast 50 minuter före tågets avgång från Vainikkala.

Resenärer till/från Viborg

De som stiger av eller på tåget i Viborg går igenom tullkontrollen på andra våningen på Viborg station.

För enskilda passagerare och små grupper ska man reservera 40 minuter för kontrollen, för en stor grupp ska man reservera en timme.