Venäjän-liikenteen aikataulut

Allegro-junan aikataulut Pietariin

Edestakaisia Allegro-vuoroja on päivittäin neljä, joten päivämatka Pietariin on entistäkin helpompi tehdä. Matka-aika Pietariin on alle 3,5 tuntia.

Passi- ja tullitarkastukset hoidetaan junan kulkiessa ja viranomaiset aloittavat tarkastukset jo junan lähdettyä Helsingistä tai Pietarista. Huomaathan, että Allegro-junat eivät pysähdy Pasilan asemalla.

 

Aikataulut 25.3.2018–27.10.2018

Ajat ovat paikallista aikaa. Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Helsinki–Pietari

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   7.20
Tikkurila 7.32 7.33
Lahti 8.05 8.07
Kouvola 8.31 8.33
Vainikkala 9.13 9.20
Viipuri 9.41 9.46
Pietari Finljandski 10.47  

 

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   11.00
Tikkurila 11.12 11.13
Lahti 11.45 11.47
Kouvola 12.11 12.13
Vainikkala 12.53 13.00
Viipuri 13.21 13.26
Pietari Finljandski 14.27  

 

Asema Saapumisaika Lähtoaika
Helsinki   16.00
Tikkurila 16.12 16.13
Lahti 16.45 16.47
Kouvola 17.11 17.13
Vainikkala 17.53 18.00
Viipuri 18.21 18.26
Pietari Finljandski 19.27  

 

 

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   20.00
Tikkurila 20.12 20.13
Lahti 20.45 20.47
Kouvola 21.11 21.13
Vainikkala 21.53 22.00
Viipuri 22.21 22.26
Pietari Finljandski 23.27  

 

Pietari–Helsinki

Asema Saapumisaika Lähtoaika
Pietari Finljandski   6.40
Viipuri 7.35 7.45
Vainikkala 8.07 8.14
Kouvola 8.53 8.55
Lahti 9.19 9.21
Tikkurila 9.53 9.54
Helsinki 10.07  

 

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Pietari Finljandski   11.30
Viipuri 12.25 12.35
Vainikkala 12.57 13.04
Kouvola 13.43 13.45
Lahti 14.09 14.11
Tikkurila 14.43 14.44
Helsinki 14.57  

 

Asema Saapumisaika Lähtoaika
Pietari Finljandski   15.30
Viipuri 16.25 16.35
Vainikkala 16.57 17.04
Kouvola 17.43 17.45
Lahti 18.09 18.11
Tikkurila 18.43 18.44
Helsinki 18.57  

 

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Pietari Finljandski   20.30
Viipuri 21.25 21.35
Vainikkala 21.57 22.04
Kouvola 22.43 22.45
Lahti 23.09 23.11
Tikkurila 23.43 23.44
Helsinki 23.57  

 

Aikataulut 28.10.2018–30.3.2019

Ajat ovat paikallista aikaa. Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Helsinki–Pietari

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   6.20
Tikkurila 6.32 6.33
Lahti 7.05 7.07
Kouvola 7.31 7.33
Vainikkala 8.13 8.20
Viipuri 9.41 9.46
Pietari Finljandski 10.47  

 

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   10.00
Tikkurila 10.12 10.13
Lahti 10.45 10.47
Kouvola 11.11 11.13
Vainikkala 11.53 12.00
Viipuri 13.21 13.26
Pietari Finljandski 14.27  

 

Asema Saapumisaika Lähtoaika
Helsinki   15.00
Tikkurila 15.12 15.13
Lahti 15.45 15.47
Kouvola 16.11 16.13
Vainikkala 16.53 17.00
Viipuri 18.21 18.26
Pietari Finljandski 19.27  

 

 

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   19.00
Tikkurila 19.12 19.13
Lahti 19.45 19.47
Kouvola 20.11 20.13
Vainikkala 20.53 21.10
Viipuri 22.21 22.26
Pietari Finljandski 23.27  

 

Pietari–Helsinki

Asema Saapumisaika Lähtoaika
Pietari Finljandski   6.40
Viipuri 7.35 7.45
Vainikkala 7.07 7.14
Kouvola 7.53 7.55
Lahti 8.19 8.21
Tikkurila 8.53 8.54
Helsinki 9.07  

 

Asema Saapumisaika Lähtoaika
Pietari Finljandski   11.30
Viipuri 12.25 12.35
Vainikkala 11.57 12.04
Kouvola 12.43 12.45
Lahti 13.09 13.11
Tikkurila 13.43 13.44
Helsinki 13.57  

 

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Pietari Finljandski   15.30
Viipuri 16.25 16.35
Vainikkala 15.57 16.04
Kouvola 16.43 16.45
Lahti 17.09 17.11
Tikkurila 17.43 17.44
Helsinki 17.57  

 

 

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Pietari Finljandski   20.30
Viipuri 21.25 21.35
Vainikkala 20.57 21.04
Kouvola 21.43 21.45
Lahti 22.09 22.11
Tikkurila 22.43 22.44
Helsinki 22.57  

Tolstoi-junan aikataulut Moskovaan

Tolstoilla on yksi lähtö vuorokaudessa sekä Helsingistä että Moskovasta. Junalla voi matkustaa Suomesta Viipuriin, Pietariin, Tveriin ja Moskovaan. Kun matkustat Moskovasta Helsinkiin, Tolstoi pysähtyy Pasilan autojuna-asemalla irroittamaan autovaunut.

Tolstoi kulkee maanantaista perjantaihin sekä sunnuntaisin. Huomaathan, että Tolstoi ei kulje lauantaisin seuraavia poikkeuksia lukuun ottamatta.

Tolstoi kulkee myös seuraavina aikoina:

  • Tolstoi kulkee Moskovasta joka päivä 21.5.–2.9.2018

  • Tolstoi kulkee Helsingistä joka päivä 22.5.–3.9.2018

 

Aikataulut 25.3.2018–27.10.2018

Ajat ovat paikallista aikaa. Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Helsinki–Moskova

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   18.39
Pasila 18.44 18.45
Tikkurila 18.55 18.56
Lahti 19.49 19.51
Kouvola 20.29 20.32
Vainikkala 21.30 22.15
Viipuri 22.56 23.36
Pietari Ladozhski 1.18 1.53
Tver 6.59 7.00
Moskova Leningradski 9.19  

Moskova–Helsinki

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Moskova Leningradski   23.10
Tver 1.10 1.11
Pietari Ladozhski 5.49 6.01
Viipuri 7.54 8.34
Vainikkala 9.14 10.14
Kouvola 11.08 11.10
Lahti 11.53 11.55
Tikkurila 12.45 12.46
Pasila 13.23 13.25
Helsinki 13.30  

 

 

Tolstoin poikkeusaikataulut 1.10.2018–16.10.2018

Tolstoi kulkee ratatöiden takia poikkeusaikataululla Helsingistä Vainikkalaan. Matka Venäjän puolella Buslovskajasta eteenpäin ja saapuminen Moskovaan tapahtuvat normaalin, voimassa olevan aikataulun mukaisesti 2.–17.10.2018. Katso poikkeusaikataulut alla olevasta taulukosta.

Ajat ovat paikallista aikaa. Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Helsinki–Buslovskaja

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   17.39
Pasila 17.44 17.45
Tikkurila 17.54 17.55
Lahti 18.46 18.48
Kouvola 19.24 19.26
Vainikkala 20.35 21.20
Buslovskaja 21.20 23.36

 

Aikataulut 28.10.–8.12.2018

Ajat ovat paikallista aikaa. Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Helsinki–Moskova

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   17.39
Pasila 17.44 17.45
Tikkurila 17.55 17.56
Lahti 18.49 18.51
Kouvola 19.29 19.32
Vainikkala 20.30 21.15
Viipuri 22.56 23.36
Pietari Ladozhski 1.18 1.53
Tver 6.59 7.00
Moskova Leningradski 9.19  

Moskova–Helsinki

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Moskova Leningradski   23.10
Tver 1.10 1.11
Pietari Ladozhski 5.49 6.01
Viipuri 7.54 8.34
Vainikkala 8.14 9.14
Kouvola 10.09 10.11
Lahti 10.49 10.51
Tikkurila 11.45 11.46
Pasila 12.23 12.25
Helsinki 12.30  

 

 

Aikataulut 9.12.2018–29.3.2019

Ajat ovat paikallista aikaa. Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Helsinki–Moskova

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Helsinki   17.44
Pasila 17.49 17.50
Tikkurila 18.00 18.01
Lahti 18.51 18.53
Kouvola 19.31 19.34
Vainikkala 20.30 21.15
Viipuri 22.56 23.36
Pietari Ladozhski 1.18 1.53
Tver 6.59 7.00
Moskova Leningradski 9.19  

Moskova–Helsinki

Asema Saapumisaika Lähtöaika
Moskova Leningradski   23.10
Tver 1.09 1.11
Pietari Ladozhski 5.49 6.01
Viipuri 7.54 8.34
Vainikkala 8.14 9.14
Kouvola 10.09 10.11
Lahti 10.49 10.51
Tikkurila 11.45 11.46
Pasila 12.23 12.25
Helsinki 12.30  

 

 

Osta junaliput Venäjälle

Lisää opiskelija, lapsi, eläkeläinen...

Allegro™ on rekisteröity tavaramerkki.

Katso kaikki Pietarin tarjoukset ja vinkit

Allegrolla matkustat helposti ja edullisesti Pietariin. Juna vie mukavasti keskustasta keskustaan, keskelle elämysten metropolia. Kokosimme sinulle matkavinkkejä Pietarin-matkustuksesta. 

Pietarin matkavinkit

Allegro-junan aikataulut

Junaliput Venäjälle

Edullisesti Venäjälle!

Allegro vie nopeasti ja edullisesti Helsingistä Pietariin, keskelle metropolia. Lähtöjä on 4 päivässä

Allegro-junan hinnat

Matkusta yön yli Moskovaan! Tolstoi-juna vie Moskovaan kerran päivässä.

Tolstoi-junan hinnat

Venäjän-matkustuksen ABC

Oletko lähdössä ensimmäistä kertaa Venäjälle kokemaan maailman parhaat taidemuseot, teatterit ja konsertit tai nauttimaan erinomaisista ravintoloista, ostosmahdollisuuksista ja illanviettopaikoista?

Helpota matkasi suunnittelua ja tutustu Venäjän matkustuksen ABC:hen

Tarkista lippusi passitiedot huolellisesti

Konduktööri tarkastaa Suomen ja Venäjän välisen liikenteen junissa lippujen voimassaolon järjestelmään etukäteen syötettyjen passitietojen perusteella. Passitiedot toimitetaan etukäteen myös raja- ja tulliviranomaisille.

Huom. Mikäli tiedot, esim. matkustajan nimi tai syntymäaika, on annettu väärin, konduktöörillä tai vaununhoitajalla on oikeus olla ottamatta matkustajaa junaan.

Ajoissa Vainikkalan asemalla

Vainikkalasta matkustettaessa kuljetaan raja- ja tullitarkastuksen kautta ennen junaan nousemista. Tämän vuoksi yksittäisen matkustajan tulee olla asemalla viimeistään 40 minuuttia ja ryhmämatkustajien viimeistään 50 minuuttia ennen junan lähtöä Vainikkalasta.

Viipuriin/Viipurista matkustavat

Viipuriin jäävien ja Viipurista junaan nousevien matkustajien tullitarkastus on Viipurin aseman 2. kerroksen tarkastustilassa.

Tarkastukseen on varattava aikaa yksittäisen matkustajan ja pienen ryhmän kohdalla 40 min., ison ryhmän kohdalla tunti.

Huom! Älä tuo villisianlihaa Suomeen

EU:n rajojen lähettyvillä erityisesti Venäjällä, Valko-Venäjällä ja Ukrainassa esiintyy afrikkalaista sikaruttoa. Tauti ei tartu ihmiseen, mutta levitessään Suomeen voi vaarantaa suomalaisen sianlihan tuotannon.

Jahtimatkoja on syytä välttää. Kaikkien lihatuotteiden tuliaistuonti on kiellettyä Venäjältä, Valko-Venäjältä ja Ukrainasta.

Lue lisää sikarutosta Eviran tiedotteesta

Aikataulut Venäjällä

Venäjän sisäisen liikenteen aikatauluja voit etsiä Venäjän rautateiden (RZD) aikatauluhausta. VR ei vastaa tietojen oikeellisuudesta.
eng.rzd.ru »