|

VR Resgodsservice och hittegods

Transport av resgods med tåg sker som självbetjäning. I express- och nattågen samt i vissa regionaltåg är transport av skrymmande och tungt resgods möjligt i särskilda resgodsavdelningar. Dessa tåg har utmärkts med en resväska i tidtabellerna. Godset kan föras till tågen med resgodskärror, som finns på olika ställen på stationsområdet.

På den här sidan

Transport av resgods i fjärrtrafikens tåg

InterCity och Pendolino -tåg

Med InterCity- och Pendolino-tågen kan man transportera resgods i förvaringsboxar i tågens vestibuler. Man kan även ta med sig sin cykel på InterCity-tåget, men då skall man alltid boka cykelplats i förväg. Se närmare anvisningarna nedan gällande medtagning av cyklar

Mer information om cykeln i tåget.

Express- och nattåg

Om du har med dig skrymmande resgods eller barnvagn skall du själv föra ditt resgods till konduktören i konduktörsavdelningen och själv avhämta ditt resgods på bestämmelsestationen. Vid tågbyte skall du själv flytta över ditt resgods till det andra tåget.

För transport av skrymmande resgods i separat resgodsvagn tas en transportavgift ut. Avgiften kan betalas på stationen vid biljettköpet eller på tåget åt konduktören.

Om resgodset inte avhämtas på bestämmelsestationen, förs det till tågets slutstation. VR Aktiebolag har rätt att sälja kvarlämnat resgods efter 3 månader (lagen om näringsidkares rätt att sälja saker som inte har hämtats).

Kanoter, kajaker, skidboxar o.d. som resgods

Kanoter, kajaker, skidboxar och annat liknande skrymmande gods kan transporteras som resgods endast i tåg med resgodsvagn. Dessutom bör transporten med tanke på omständigheterna vara möjlig. Transporten kan förhindras t.ex. på grund av utrymmesbrist.

Transport av resgods på närtågen

På närtrafikens tåg kan du ta med dig resgods som handbagage. Särskilda utrymmen för förvaring av resgods under tågresan finns inte.


Medtagande av barnvagn

Barnvagnar i fjärrtågen

  • InterCity-tågen, markerade platser. På servicevagnens nedre plan har platserna 25 och 26 reserverats för resande med barnvagn. Servicevagnen är i InterCity-tågen säljnummer 3 och i de kortväga InterCity-tågen säljnummer 2. Vagnarnas läge ser du i tågets sammansättning. Du kan reservera plats på stationernas biljettförsäljning.
  • De blå express- och regionaltågen, i resgodsvagnen. Du svarar själv för barnvagnen. Resgodsvagn finns i alla express- och regionaltåg. Vagnens läge ser du i tågens sammansättning.
  • Rälsbussarna, utrymmet i tågsättets ena ända, se rälsbussen.
  • Pendolino-tågen, servicevagnen. Servicevagnen har i Pendolino säljnummer 2. Vagnens läge ser du i Pendolino-tågets sammansättning. Du kan reservera plats på stationernas biljettförsäljning.

  • Barnvagnar i närtågen

    Inom närtrafiken på HRT-området får en person tillsammans med ett barn under 7 år i barnvagn eller kärra resa gratis. Om resan sträcker sig utanför regionområdet, krävs VR:s zonbiljett för hela resan. För transport av barnvagn tas ingen extra avgift ut.

    Allegro

    Med handbagage avses resgods du transporterar i omedelbar närhet av din egen plats. Resenären kan ta med sig handbagage ifall transport av resgods inte är i strid med tullbestämmelserna eller myndighetsföreskrifterna. Resgods får inte orsaka fara eller men för människors hälsa, miljön eller egendom.

    Med en tågbiljett kan man ta med sig:

    • föremål som är max 100 x 60 x 40 cm stora.
    • den som reser med en vuxenbiljett kan ta med sig två resväskor utan kostnad och två resväskor mot extra avgift om det finns plats på tåget. Avgift för extra bagage betalas i förväg på biljettförsäljningen på stationen.
    • handbagage ska förvaras i ett utrymme reserverat för det, i samma vagn där resenären själv reser.
      Mer information om transport av resgods

    Hittegods

    Om du har glömt kvar något på tåget, kan du fråga efter det på Finlands Hittegods-service tfn 0600 41 006 (1,67€/min. + Ina).

    Se närmare: www.loytotavara.net »