Futismatsista banjan kautta syömään

Jyrki Tsutsunen, Suomen Pietarin pääkonsulaatin kokki, tuttu myös Subin Makujen maailma -ohjelmasta

Jyrki Tsutsunen

Jyrki Tsutsunen arvioi tuntevansa metropolista kolmen vuoden jälkeen vasta murto-osan. Vaikka kaupungin monipuolinen tarjonta innostaa yhä löytöretkille, ovat omat suosikit jo muodostuneet. Työpäivän höyryt on hyvä purkaa rentoutumalla aidossa venäläisessä saunassa eli banjassa esimerkiksi keskeisellä paikalla sijaitsevassa Mytninkie Banissa. Pietarissa toimii kolmatta sataa julkista banjaa, ja ne ovat oivia paikkoja päästä lähelle tavallisia pietarilaisia.

Udelnayan rojumarkkinoilta löytyy kaikkea. Toinen paikallisten suosima kohde on Udelnayan hillittömän kokoinen kirpputorialue, jossa myydään myös uutta tavaraa. Tsutsusella on tapana ohittaa päättäväisesti krääsäsektori ja tehdä hankintansa vilttien päällä tavaroitaan kaupustelevilta mummoilta. Osa tarjolla olevasta tavarasta on hyvinkin epämääräistä, mutta paikalla voi tehdä myös todellisia löytöjä. Tsutsusen mukaan on tarttunut esimerkiksi vanha, kookas asemakello, joka ei tosin toimi. Alue on vilkkaimmillaan viikonloppuisin.

Tarjolla monenlaista kulttuuria

Jalkapallo on Tsutsusen suosikkilaji, ja miehen löytääkin usein Petrovskin stadionin katsomosta pietarilaisjoukkue Zenitin kotipelejä seuraamasta. Tunnelma nousee matsien aikana kuin Englannissa konsanaan ja Zenit-huuma villitsee joukkueen pärjätessä koko kaupungin. Seura voitti Venäjän cupin vuonna 2010 eikä pietarilaisten riemulla ollut rajoja.

Tsutsunen on kiinnostunut ruumiin kulttuurin lisäksi myös musiikista ja taiteesta. Jos joka puolella vastaan kävelevä vanhempi taide, kulta ja kimallus alkaa kyllästyttää, voi suunnata esimerkiksi Loft Project Etagi -taidekeskukseen nykytaidetta tulkitsemaan. Tsutsunen viihtyy hyvin myös keskuksen kahvilassa ja kirjakaupassa.

Laaja ravintolavalikoima

Kun mieli tekee Pietarin yöhön, voi suunnaksi ottaa esimerkiksi underground-klubina tunnetun Zoccolon tai kokeilevampaan musiikkiin profiloituneen GEZ-21-klubin. Jazzkärpäsen purressa on pieni, mutta tunnettu JFC Jazz Club aina hyvä valinta. Nälän yllättäessä vaikeuksia aiheuttaa lähinnä vaihtoehtojen runsaus. Tsutsunen pitää Kish Mish -ravintolaa kaupungin kiistatta parhaana georgialaisena paikkana. Myös muut etniset ravintolat saavat kehuja. Erilaisista etnistä ja perinteistä venäläistä ruokaa tarjoavista ravintoloista saa Tsutsusen mukaan usein rahalle parempaa vastinetta kuin länsieurooppalaisia makuja kopioimaan pyrkivistä paikoista. Nauti korealaista ruokaa Shillassa tai kiinalaista Kitai-gorodissa. Kaikissa ravintoloissa ei tosin ole englanninkielisiä ruokalistoja eikä henkilökunta välttämättä puhu englantia. Tsutsunen kannustaa venäjää taitamattomia puhumaan rohkeasti vaikka käsillä ja olemaan muutenkin avoimin mielin liikkeellä. Kesäiselle piknikille ehdoton paikka on Tsutsusen mukaan autoista vapaa Yelaginin saari.